Бихте ли приели по-ниска заплата?
Съвременният служител бива квалифициран по много начини. Според скорошно проучване на Fidelity, младите не само преговарят за работата си, но и са отворени към намаляване на заплащането, стига от това да произтичат ползи в други аспекти.
Проучването сочи, че стига работата да осигурява баланс между кариера и личен живот (кариерно развитие, култура на компанията, отговорности и възможност за водене на пълноценен начин на живот), съвременните служители са склонни заплатата им да бъде намалена.
Ако питате хората, които са навършили пълнолетие към 2000 година, какво ги вълнува относно работата им, отговорът им ще ви изненада. 58% от запитаните отговарят, че слагат атмосферата на работното място над заплатата.
Ако ви се е случвало да мразите работата си - заради 12-часовия работен ден, натоварващия списък със задачи, идиотския шеф и арогантните колеги - то със сигурност сте наясно, че парите не са всичко.
В такива моменти вероятно няма заплата, която би ви привлякла да работите в тази компания.
Много хора биха взели предвид понижаване на заплатата срещу възможността да разполагат с гъвкав график, да получават авторските права върху продуктите, които създават, и известна доза автономност.
Дори възможността за една седмица работа от вкъщи може да бъде съблазнителна. А защо не да доведете кучето си в офиса? Какво мислите за седмичен час на по бира и вино, осигурен от компанията?
Удовлетворението от поетите отговорности, както и чувството, че допринасяте за успеха на компанията, са огромна част от положителните емоции, които хората оценяват.
Със сигурност е важно да преговаряте за заплатата. Трябва да знаете обаче, че тя не е всичко. Оценявайте всеки един детайл, който може да бъде от плюс и отговаря на вашите потребности.
Размерът на чека в края на месеца е безсмислен, когато започнете да се събуждате с неудовлетворение всяка сутрин, а вечер ви тормози ужасно главоболие.
Колко от заплатата си бихте жертвали заради собствения си комфорт?