Как изглежда гробище за ядрени реактори?
В резервата Palos Forest, намиращ се на около 32 км югозападно от центъра на Чикаго, в район, наречен Red Gate Woods, се намират две точки, наречени Site A и Plot M.
Site А е 76890.27 кв. м по размери, като тук са погребани останките на първия в света ядрен реактор. На Plot M пък се намира сметището за радиоактивни отпадъци.
Първият в света ядрен реактор - Chicago Pile-1 (CP-1) е построен в университета в Чикаго, в условията на абсолютна тайна, като част от усилията на съюзниците за изграждане на атомна бомба по време на Втората световна война.
Реакторът е сглобен през ноември 1942 г. под зоркия поглед на видни физици като Енрико Ферми и Лео Сцилард, откривателя на верижната реакция.
Вижте още: Шестима жестоки съвременни диктатори, за които не сме чували
В една студена декемврийска сутрин през 1942 г., по-малко от месец по-късно, се осъществява първата изкуствено самоподдържаща се ядрена верижна реакция. Тя не е ознаменувана с голям взрив, но това скромно начало е зората на ядрената епоха.
Реакторът в Чикаго, описан от Ферми като "купчина черни тухли и дървени греди", се състои от 360 метрични тона графит, използвани като неутронен модератор. Той се да подхранва от 5.4 тона уран и 45 тона уранов оксид.
Поради това, че реакторът е проектиран да работи при много ниска мощност, той няма радиационен щит, нито пък система за охлаждане.
Поради опасността му за околните той е демонтиран и преместен в гората извън Чикаго, след което е възстановен в района, който днес се нарича Red Gate Woods.
Chicago Pile-2 (CP-2) е по-голям и по-мощен, разполагащ с радиационен щит. Към него се присъединява и друг реактор Chicago Pile-3. И двата са експлоатирани в продължение на десет години, преди те да надживеят тяхната полезност и да бъдат изключени през 1954 г.
Гигантска дупка е изкопана в гората и двата реактора са положени в нея. След това мястото е изравнено и озеленено. Днес горната част на щита на реактор CP-3 се намира на около 7 метра под повърхността на земята.