Саудитска Арабия заплаши САЩ, но колко сериозна е заплахата
Саудитска Арабия заплашва да продаде щатски активи за 750 млрд. долара, ако гласуване в Конгреса не мине така, както искат от богатата на петрол държава, но експерти поставят под въпрос това дали пустинното кралство ще изпълни тази заплаха и дори дали притежава тези активи.
Миналия месец външният министър на Саудитска Арабия Адел ал-Джубеир е заявил пред Белия дом и щатски политици, че неговата държава може да разпродаде щатски активи за до 750 млрд. долара, ако Конгресът реши, че високопоставени саудитски фугури могат да бъдат съдени по дела за тероризъм в щатски съдилища, информира първи New York Times.
Този разговор се е провел преди президентът на САЩ Барак Обама да пристигне в пустинното кралство вчера.
Проектозакон в Сената предвижда да може да се търси отговорност от чуждестранни официални лица за терористични атаки, извършени на американска земя, в които са загинали американски граждани. Семейства на жертви от терористичните атентати от 11 септември 2011 г. настояват за приемането на закона.
Не е сигурно обаче дали тази заплаха е сериозна. Бившият американски посланик в Саудитска Арабия Джеймс Б. Смит е заявил пред CNBC, че смята, че това е просто един небрежен коментар от страна на ал-Джубеир.
"Не мисля, че това е нещо изпълнимо, или пък е нещо, което искат да изпълнят, поради простата причина, че тази петролна икономика все още се базира на долара," казва още Смит.
Вижте още: 30-годишният принц, който променя света
Надеждността на тази заплаха трудно може да бъде преценена, защото Саудитска Арабия е известна с непрозрачността на своите финансите, смятат експерти. Официални данни показват, че саудитците вероятно не разполагат с незабавен достъп до активи за 750 млрд. долара.
Сумата също така надхвърля официалните резервни активи на Саудитска Арабия, които са в размер на 582 млрд. долара. Страната намали резервите си от достигнатия връх от 746 млрд. долара през август 2014 г., след като падащата цена на петрола доведе до бюджетен дефицит в кралството.
Масова разпродажба на активи би навредила на Саудитска Арабия също толкова, колкото и на САЩ, според Мат Бей, енергиен и технологичен анализатор в Stratfor. "На фона на всичко, с което се сблъскат на местно ниво, те не са държава, която може да си позволи да направи нещо такова."
Изглежда също така, че Саудитска Арабия не притежава достатъчно американски дълг, за да изпълни заплахата си само с щатски държавни облигации.
Саудитска Арабия и още 14 други страни износителки на петрол са притежавали щатски държавни облигации общо за 281 млрд. долара към февруари.
Саудитска Арабия обаче може да е собственик на значителна част от тях, според Бей.