Сигурни ли сте, че току-що не си купихте менте?
Замислете се пак преди да си купите маркови обувки онлайн.
Сенчестият бизнес на "ментетата" и контрабандната стока вече се е разраснал до глобална индустрия на стойност 461 млрд. долара, според нов доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Търговията с контрабандни стоки е възлизала на 2.5% от световната търговия през 2013 г., в сравнение с 1.9% през 2008 г. Това се равнявана на размера на икономиката на Австрия.
Глобалните данни за иззетите на митниците продукти показват, че марките Rolex, Nike, Ray Ban и Louis Vuitton са най-фалшифицирани.
Обувките се имитират най-много, като след тях са дрехите, кожените изделия и електронните устройства, според доклада.
От ОИСР посочват Китай като производител и продавач номер едно на фалшиви стоки в света. От доклада на организацията също така става ясно, че вносът на "ментета" в ЕС съставлява 5% от общия внос.
Купуването на фалшива дамска чанта или гледането на пиратско копие на филм може да изглежда нещо съвсем невинно, но докладът предупреждава, че това "е една значителна икономическа заплаха, която пречи на иновациите и възпира икономическия растеж."
Вижте още: Как да познаем фалшив Rolex?
В крайна сметка този процес вреди на компаниите, които създават оригиналните продукти, като размива марките им, краде от тяхната интелектуална собственост, патенти и запазени марки.
Нещо повече, продажбата на фалшиви фармацевтични продукти и детски играчки може да породи сериозна опасност за здравето и безопасността.