Това е най-големият ненаселен остров в света и има защо
Остров Девон в Baffin Bay, принадлежащ към Канадския арктичен архипелаг, е най-големият необитаем остров на Земята - и то по обективни причини.
Почвата е замръзнала почти през цялата година, особено в източната част на острова, която постоянно е покрита с ледена шапка с дебелина около 500 до 700 метра.
Само за един кратък период от време, с продължителност 45-50 дни, по време на разгара на лятото, на земята няма сняг. Летните температури се повишават едва до около 8 градуса. Средната годишна температура е -16° C.
С други думи, остров Девон е безплодна пустош, доминирана от замръзнали скали и почти лишена от растения и животни.
Но за учените и изследователите това парче земя е изключително интересно място. Неговият суров климат и пейзаж са много подобни на условията на Марс.
От 2001 г. остров Девон е лятната резиденция на група от учени, които работят в международен изследователски проект, наречен Haughton Mars Project (HMP). Обект на неговото проучване е как хората могат да живеят и работят на други планетарни обекти, по-специално на Марс.
Вижте още: Най-зашеметяващите недостъпни места на Земята
"Безплодният терен на острова, минусовите температури и неговата изолация и отдалеченост предлагат на учените от НАСА редица уникални възможности за научни изследвания", гласи информация на страницата на проекта на сайта на НАСА.
"Други фактори, като например цикъла на арктически дни и нощи и ограничените логистика и комуникационни възможности, предлагат аналогични предизвикателствата, пред които членовете на екипажа вероятно ще се изправят на космически полети с дълга продължителност."
Управлявано от Mars Society и основно финансирано от НАСА, изследването се осъществява от Flashline Mars Arctic Research Station (FMARS), който се намира на билото с изглед към кратер на острова, който е с диаметър 23 км.
Смята се, че е формиран преди около 39 милиона година, когато космически обект с големината 3 км удря земята. Сблъсъкът е толкова силен, че скалите, намиращи се на 1.7 км под повърхността, изскачат върху лицето на острова.
Защото няма течаща вода, а и поради ниските температури, процесът на изветряне на кратера е минимален. Ето защо той е запазил много геоложки дадености, които други кратери загубят под въздействие на ерозията.
Смята се, че именно кратерът Haughton е най-подобният терен на Марс на Земята.
Остров Девон не е напълно лишен от живот. Низината Truelove, която се намира на североизточния му бряг, е сравнително топла и влажна, заради което съществува някаква растителност, както и животински видове.
В действителност, най-високата температура през лятото от 8 ° C и 50-те дни без сняг са възможни именно в тази област. Тук растат някои видове мъх, с които се правят специална порода волове.
Студената и влажна почва пък е обитавана от безгръбначни като червеи, протозои, мушички и ларви. Островът има и няколко обитатели, които са представители на пернатото царство.