Не яжте, не пипайте и дори не вдишвайте въздуха край това дърво
Дървото Манчинела се среща по бреговете на Карибско море, Централна Америка и северните части на Южна Америка. Може дори да го срещнете във Флорида. Ще го познаете по това, че плодовете му са малки зелено-жълти.
Възможно е да пожелаете да вкусите плод от Манчинела. Възможно е също така да положите ръка на ствола му или пък да докоснете клон. Не докосвайте това дърво. Нито клонче от него! Не стойте под него или край него за дълъг период от време.
След това не си помисляйте да докоснете очите си. Не пипайте нито едно листо от него. Най-умното нещо, което можете да направите, е да започнете да вървите назад и да се отдалечите възможно най-много.
Според историческите разкази това дърво е убило испанския конкистадор Хуан Понсе де Леон.
Манчинелата, позната още като плажна ябълка, често бива определяна като "малката ябълка на смъртта" или "дървото на смъртта".
Внимание! Всички части на това дърво са изключително отровни. Контактът с него може да има смъртоносен изход. Нито един ред от този текст не е преувеличен. Плодовете, които описахме по-горе, са сладки и вкусни, но и ужасно токсични.
Макар да не е документиран случай в съвременната литература на смърт на човек, консумирал плод от Манчинела, със сигурност има такива. Историята пази данни за това, че моряци са консумирали плодовете на това дърво и след това са умирали в ужасни мъки.
Тялото им се е възпалявало и са получавали мехури около устата си. Други пък са страдали от ужасни стомашни болки и проблеми с червата.
Радиологът Никола Стрикланд е описала плодовете на Манчинелата подробно през 2000 г. Тя пише следното: "Отхапах парче от плода и го намерих за приятно сладко. Приятелят ми също опита плода. След мигове забелязахме странно парливо усещане в устите си, което се трансформира в парене, просълзяване и свиване на гърлото. Симптомите се влошаваха с всеки изминал час, до един момент, в който не можехме да приемаме твърда храна, тъй като болката беше ужасна. Алкохолът само влошаваше състоянието ни. Само млякото ни носеше утеха."
През следващите 8 часа симптомите за дискомфорт в устата започват да утихват. Цервикалните лимфни възли обаче остават напрегнати и чувствителни.
Към момента токсичните вещества в дървото остават частично непознати, но не и неизползвани. Аборигените на Карибите са запознати с Манчинелата и я използват по различни поводи. Например за направата на отровни връхчета на стрели.
Любопитно да знаете е, че бозайниците намират дървото за напълно токсично. Те не се докосват до нито една негова част. Игуаните обаче излежда са имунизирани срещу токсините.
Токсичността на дървото по отношение на човека остава мистерия.
Макар Манчинелата да изглежда изключително опасно растение, в света съществуват и други - още по-смъртоносни. Във Флорида например растат растения, които са способни да убият човек за секунди. Достатъчно е само да бъдат докоснати. Пример за такова растение е Cicuta maculata.