Пет открития за алтернативната енергия, които ще променят света
Сферичен слънчев генератор, способен да преработва лунната светлина, първият водороден трамвай, цинкови батерии ново поколение и др.
Днес ще ви разкажем за последните 5 изобретения и открития в областта на алтернативните източници на енергия, които могат да променят съществено живота на човека.
Сферичен слънчев генератор
Германският архитект Андре Бросел създаде технология, която позволява да се извлича повече слънчева светлина, дори в региони с ниска слънчева активност, а също така и през нощта.
Съвсем неотдавна неговата компания Rawlemon патентова сферичен слънчев генератор, носещ името beta.ray.
Новата технология работи на принципа на сферическата геомегрия и системата за проследяване на двойна ос. Тя позволява 2 пъти да се увеличи количеството на получаваната енергия при малка повърхност на слънчевия панел.
Този генератор може да работи и нощем, консумирайки и преработвайки лунната светлина.
Бросел е обмислил добре и дизайна на генератора. Той е футуристичен.
Енергийни квазичастици
Група учени от Калифорнийския университет в Сан Диего, Масачузетския технологичен институт и Харвардския университет разработиха метод за създаване на енергийни квазичастици, които се наричат „топологически плекситони“.
Тези квазичастици, способни да пренасят енергията, възникват при наличието на няколко условия и могат да се използват за създаването на нови видове слънчеви батерии, миниатурни електронно-оптически схеми и др.
Уникалното свойство на частиците учените планират да използват в оптимизацията на процеси за създаване на слънчеви батерии.
Първи водороден трамвай
Първият трамвай, работещ изцяло с водородни клетки, е създаден в Китай от компания Sifang. За изработването му са били необходими над 2 години.
Тази разработка е първа стъпка от програмата на правителството на Китай за намаляване на вредните емисии.
Тъй като става дума за трамвай, а не за влак, скоростта му не е голяма – 70 км/ч, а вместимостта му е 380 човека.
Нов начин за добиване на водородно гориво
Водородното гориво се смята за основна екологична алтернатива на бензина, тъй като не оставя след преработката отпадни продукти. Но внедряването на технологията масово засега е невъзможно, тъй като производството на самото гориво е скъпо и трудоемко.
Неотдавна станфордски учени изобретиха нов начин за получаване на водородно гориво с помощта на фотоелектрическо разпадане на водата. При тази технология електродите се потапят във вода, когато слънчевата светлина ги докосне, те произвеждат ток, който разпада вода до водород и кислород.
Единственият проблем е, че електродите корозират. Решение обаче има – става дума за сплав от бисмут, която е способна да абсорбира слънчевата светлина и да произвежда електричество.
Цинкови батерии ново поколение
Често за поддържането на слънчевите и вятърните станции е необходима много енергия. Дълго време учените работиха над създаването на нескъпа батерия с голям капацитет.
Професор И Ц от Станфорд е разработил акумулатор ново поколение, който съдържа нескъпи сплави от цинк и никел.
Цинковите батерии не са новост. Преди те се изработваха от дребни влакна, които се образуват на повърхността на цинка по време на зареждане. Те обаче бързо губели излизали извън употреба, тъй като влакната предизвиквали късо съединение.
Към днешна дата проблемът е решен чрез промяна на конструкцията на акумулатора. Цинковият електрод е обвит с въглероден изолатор. Това значително удължава работоспособността му, а цената остава също толкова ниска.