10 балона, които скоро ще се спукат
Президентът на Федералния резерв в Минеаполис Наваяна Кочерлакота наскоро публикува статия, в която твърди, че правителствените гаранции са подхранвали балона в имотния сектор. Това накара Daily Finance да попитат няколко експерти има ли други балони, които скоро биха могли да се спускат.
За изненада на изданието експертите имали доста дълъг списък:
1. Златото
Цената на едно кюлче се е увеличила от 294 долара за унция през 1998 до 1 404 долара днес, или 377%.
„Това е най-големият и най-лошият балон от всички," казва икономистът Робърт Вайдемар. „Златото само по себе си няма истинска стойност. Доказателство за това, че златото е балон? - По коктейлите всичко говорят за него, а по телевизията дават реклами за златни бижута. Фондът SPDR Gold Trust ETF е добавил 28% тази година."
2. Имотите в Китай
Тази година имотите в Китай са поскъпнали с 9.1%. Фактът, че дори инвеститори-аматьори, като сервитьорки и камериерки се надпреварват да купуват жилища е доказателство за балонизация. В момента предприемачите строят повече жилища, отколкото има търсене.
3. Алтернативна енергия
Слънчевата енергия е все още неикономична и въпреки това всички правителства по света са се втурнали да субсидират соларни проекти. „Има много хора, които не би трябвало да се занимават с енергетика, но въпреки това те са в бизнеса," коментират експерти пред Daily Finance.
4. Стоки
Цените на стоковите борси и по-специално на храните са се повишили драстично. Пшеницата е поскъпнала с 60% тази година, царевицата също отбелязва голям ръст.
5. Apple
Всички харесват iPad и iPhone. Акциите на Apple са поскъпнали с 1 200% от 2001 насам.
„Apple не е компания за електроника, тя е модна компания! Ако нещо се случи със Стив Джобс, компанията няма да може да поддържа имиджа си и ще стане „старомодна".
6. Социалните мрежи
Да, Facebook има 500 милиона абоната, но колко струва това?
Някои оценяват компанията на 35 млрд. долара, но акциите на компаниите-социални мрежи не са листани никъде и се търгуват от ограничен брой хора.
Twitter няма почти никакви приходи, но се оценява на 1.5 млрд. долара. LinkedIn се оценява на около 1.4 млрд. долара. „Няма обаче никакъв ясен критерий за това как става това оценяване?"
7. Акциите на развиващите се пазари
За последните две години този род активи са отбелязали ръст от 146%.
Бартън Бигс, който е бивш председател на Morgan Stanley Asset Management и който предрече спукването на балона на фондовата борса в САЩ в края на 90-те години казва: „Икономиките на Индонезия, Австралия, Русия и Бразилия растат бързо, макар че няма ръст в световната икономика. Голяма част от този ръст се дължи на цените на стоковите борси, но както видяхме, те също са балон."
8. Малките технологични компании
Само десет години са минали от пукането на технологичния балон. Но големите и богати на кеш компании масово купуват по-малки.
Hewlett-Packard, например, води война с Dell за 3Par и в крайна сметка плати 2.4 млрд. долара, което 325 пъти повече от EBIDTA на компанията.
9. Щатският долар
Въпреки че доларът е загубил 10%, спрямо еврото тази година, Вайдемар смята, че щатската валута се балонизира.
Ще стане лошо, когато чужденците спрат да купуват американски акции и облигации. „Чужденците казват „Притесняваме се за инфлацията. Ще ни платите в долари по-малко, отколкото ние сме инвестирали."
И докато Китай може и да държи облигациите си в долари вечно, пенсионните фондове в Япония и застрахователите в Европа ще започнат да се освобождават от доларите.
10. Щатският държавен дълг.
„Реално няма как щатското правителство да върне някога 13.7 трилиона долара! Балонът ще се спука, когато на правителството стане трудно да продава дълга - това вече се случи с Ирландия и Гърция.
Вместо да взема пари назаем, правителството сега започва да печата пари. „Балансът на ФЕД през 2008 беше 800 млрд. долара, а днес е 2.2 трилиона долара, а централна банка в момента печата 600 млрд. долара. Лекарството май ще се превърне в отрова," коментира Вайдемар.