Монах на 120 г. твърди, че е най-старият човек, живял някога
Със забележително гладко лице за неговата 120-годишна възраст, индийски монах, който твърди, че е най-старият човек, живял някога на земята, отдава дълголетието си на липсата на секс и подправки в храната, както и на ежедневното практикуване на йога.
Хиндуисткият монах Свами Шивананда е роден на 8 август 1896 г., според паспорта му. Това означава, че той е живял в три различни века.
Въпреки очевидно преклонната си възраст, той е достатъчно силен, за да изпълнява йога в продължение на часове в даден момент.
Световните Гинес рекорди признават за най-възрастния човек, живял на земята, японеца Джироемон Кимура, който почина през юни 2013 г. на забележителните 116 години и 54 дни. Днес Свами Шивананда кандидатства за този рекорд.
Паспортните власти в Индия са потвърдили възрастта му, позовавайки се на храмов регистър – единственият източник на информация за подобни данни. Въпреки това би било изключително трудно да се провери дали това е реалната му рождена дата.
Монахът от свещения град Варанаси е израснал в крайна бедност. Днес смята, че дължи своята преклонна възраст на "йогата, дисциплината и безбрачието".
"Аз водя прост и дисциплиниран живот," казва той. „Ям само варена храна без олио или подправки, предимно ориз и леща, с няколко зелени люти чушки ".
Шивананда споделя своите тайни за дълголетие с AFP след двучасова йога сесия в Калкута, където прави кратко посещение. 1.58-метровият мъж спи върху постелка на пода и използва парче дърво като възглавница.
"Избягвам приема на мляко или плодове, защото мисля, че това са скъпи храни. В моето детство много пъти съм заспивал с празен стомах," казва той.
Шивананда не очаква с нетърпение обявяването му за най-стария човек, живял някога на планетата, защото не търси публичност. Да кандидатства за рекорда е убеден от неговите последователи.
Възрастният човек губи и двамата си родители, преди да навърши шест. Близките му го поверяват на духовен гуру, с когото обикаля цяла Индия, преди да се установи във Варанаси. Днес е в добра форма, няма медицински проблеми, продължава да живее самостоятелно и дори пътува сам с влак.
Шивананда, който е роден в колониална Индия без електричество, автомобили или телефони, казва, че не е много ентусиазиран относно новите технологии и предпочита да бъде сам. "По-рано хората бяха щастливи с по-малко неща. В днешно време те са недоволни, болни и непочтени, от което ме боли много", посочва монахът.
"Просто искам хората да са щастливи, здрави и да има мир“, завършва той.
Снимки: ndtv.com