Европейски компании спират бизнеса с британски банки след Brexit
Над една четвърт от европейските компании планират да намалят бизнеса с британските банки, след като Великобритания излезе от ЕС, сочи изследване на Greenwich Associates, цитирано от Bloomberg.
28% от компаниите на континента планират да се откажат от бизнеса с британски банки, като 20% смятат да го изместят към глобални банки, показва проучването на консултантската компания в областта на финансовите услуги.
То се основава на отговорите на 63 европейски и британски корпорации. Около 8 на сто от британските компании ще увеличат търговията с местни банки, допълват авторите на изследването.
Главното притеснение на компаниите е дали банките извън лондонското Сити ще продължат да продават стоки и услуги свободно в ЕС, след като Великобритания официално излезе от блока. Над половината от европейските компании смятат, че банките във Великобритания ще изгубят т. нар. „паспортни“ права спрямо 37% от британските корпорации, допълва Greenwich.
“Ако се окаже точен, този резултат ще има значително въздействие върху тъканта на европейския финансов пазар, от който зависят тези корпорации, което ще ги накара да предприемат допълнителни действия“, се казва в доклада на Greenwich.
„Паспортните“ права не подлежат на договаряне и ЕС няма да промени правилата си, за да запази достъпа до единния пазар за Ситито, казва германският депутат Михаел Фюх, съюзник на канцлера Ангела Меркел, в интервю за Bloomberg.
Ръководителите на банките са обезпокоени, че два месеца след референдума министрите, отговарящи за договарянето на най-добрата сделка за Великобритания, смятат, че могат да запазят ползите от единния пазар, без да приемат свободното движение на граждани на ЕС.
Около 45% от компаниите на континента очакват Brexit да има негативно или много негативно дългосрочно въздействие върху икономиката, а близо 30% от британските компании имат същите очаквания. Около половината от компаниите на Острова ревизираха стратегиите си за лихвите и валутните движения.