Западна и Централна Европа на различни мнения за мигрантите
Остават разногласията между Западна и Централна Европа по въпроса за мигрантската криза, това пролича от няколко събития през последните дни. Най-напред германският канцлер Ангела Меркел заяви в интервю за телевизия АРД, че отказът на някои страни от ЕС да приемат мюсюлмански бежанци е "неприемлив".
„Изобщо не е правилно, че някои страни казват: „Не искаме да имаме мюсюлмани в нашите страни“, посочи Меркел. Подкрепяйки квотната система за приемането на мигранти, германският ръководител подчерта, че „всеки трябва да измине своята част“, а също, че „трябва да се намери общо решение“.
Разногласията нагледно се видяха и на срещата на външните министри на „Ваймарския триъгълник“ Германия, Франция, Полша. Те преговаряха в замъка Етерсбург, германската провинция Тюрингия. Докато Берлин и Брюксел подхождат към кризата от позицията на „хуманитарната отговорност“ и призовават за въвеждането на квоти за приемането на бежанци, Варшава и другите страни от „Вишеградската четворка“ (Унгария, Чехия и Словакия) не подкрепят този подход.
"Не е тайна, че убедеността на 28-те страни от ЕС да се въведе ефективен граничен контрол натежава над убедеността... за приемането на бежанци", призна германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, цитиран от БГНЕС. „Щом е така, значи ще се занимаваме с граничния контрол“, добави министърът, като поясни, че не очаква сближаване на позициите между страните-членки в краткосрочна перспектива.
По думите му за такова сближаване е необходим „пълноценен процес стъпка по стъпка“. На свой ред чешкият президент Милош Земан е убеден, че мигрантският наплив може и трябва да бъде пресечен чрез затваряне на границите на ЕС за нелегалните бежанци.
Тази своя позиция той е изразил пред германския канцлер Ангела Меркел по време на еднодневното й посещение в Прага в четвъртък. За всичко това държавният глава извести в интервю за пражкото радио "Частота-1".
"Ние ще повлияем най-добре на ситуацията, ако затворим европейската граница. Аз възразявах на госпожа канцлера, която обясняваше как според нея трябва да се справим с мигрантската криза", разкри Милош Земан. Той се изказа също за по-бързото създаване на единна армия на ЕС.
Тя ще осигури охраната на външните граници на общността и изпълнението на задачите за борбата с международния тероризъм, които според президента Евросъюзът трябва да решава в „активна коалиция“ с други държави. Той напомни, че сега главната опасност е терористичната групировка „Ислямска държава“. Срещу произтичащата от „Ислямска държава“ заплаха трябва да се борим веднага и сега“, подчерта чешкия президент.
През уикенда за създаването на обща армия на ЕС се изказа и българският премиер Бойко Борисов. Той отбеляза, че отдавна подкрепя създаването на обща европейска прокуратура, обща армия, обща гранична полиция. „Убеден съм, че при една обща структура ще се спестят пари и ще станат по-рационални“, изтъкна премиерът, който присъства на освещаването на новопостроената църква „Свети Апостоли Петър и Павел” в сливенското село Мечкарево.
Той още веднъж подчерта, че без мир в Сирия и в арабския свят няма шанс да бъде решен въпросът с бежанските вълни.