Ако Лондон престане да бъде финансов хъб, Сингапур ще го замени
Сингапур е следващият на опашката, ако Лондон изгуби статута си на водещ бизнес център в света, съобщава Bloomberg.
Азиатската островна държава е на второ място след Лондон в класацията за най-добър глобален град на PricewaterhouseCoopers, показва новото изследване, което се основава на социални и икономически данни, публикувани преди Великобритания да гласува за напускане на Европейския съюз.
Индексът „Градовете на възможностите“ поставя Сингапур преди Париж и Амстердам - два европейски града, които се стремят да привлекат чуждестранния бизнес, ако той реши да се измести от британската столица.
Развитите технологии, ниските данъци и ефективните транспортна и инфраструктурна система са помогнали на Сингапур да измести Ню Йорк от второто място в класацията и да се изкачи с една позиция спрямо предишното изследване от 2014 г., съобщава PwC.
За разлика от други изследвания, които класират финансовите центрове въз основа на конкурентноспособността им, индексът на PwC оценява градовете и според социалното и икономическото им здраве, измервайки индикатори като лекота за правене на бизнес, демография и технологичен напредък.
Резултатите показват, че Сингапур увеличава бизнес влиянието си благодарение отчасти на разрастващата се финансова и застрахователна индустрия, която съставлява около 13 на сто от икономиката на страната.
Сингапур изпреварва основния си азиатски конкурент Хонконг в категории като лекота за правене на бизнес, инфраструктура и здраве, сигурност и безопасност. Хонконг губи една позиция в общия индекс - до девето място, отчасти заради по-ниската си оценка в категорията, измерваща интелектуалния капитал и иновациите.
Малко градове побеждават Сингапур по данъци. Корпоративният данък в страната е 17% спрямо над 30% във Франция, 35% в САЩ и средно 22.8% в 35-те държави членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
“Анализ на ставката на корпоративния данък, на личните данъци и данъчната ефестивност показва, че Сингапур, наред с Дубай и Хонконг, имат най-ниските данъци и най-високата ефективност“, отбелязва PwC.
Второто място в индекса не означава, че Сингапур ще привлече компаниите, които искат да прехвърлят операциите си извън Лондон, ако Великобритания напусне ЕС. Градът-държава затяга правилата за чуждестранните работници и има тежъс проблем със замърсяването от горските пожари в Индонезия.
Ръководителят на Сингапурската централна банка Рави Менон заяви във вторник, че бизнесът открива работни места в Хонконг и Сингапур, за да стъпи на азиатските пазари и Brexit може да не навреди на репутацията на Лондон като финансов център.
„Лондон ще остане голям финансов център, въпреки че ще има известно изместване към други финансови центрове в Европа“, смята Менон.
Топ 10 на градовете, включени в индекса „Градове на възможностите“ на PwC
1. Лондон
2. Сингапур
3. Торонто
4. Париж
5. Амстердам
6. Ню Йорк
7. Стокхолм
8. Сан Франциско
9. Хонконг
10. Сидни