Кървав лов: рибари избиват хиляди делфини за месо
Един от най-скандалните ловни сезони започна край бреговете на японския град Тайдзи, който се намира в югозападната част на Япония.
Стотици делфини намират смъртта си в малък залив, където са доведени от рибари на лодки. Те са убивани заради месото им, а онези, които са заловени живи, са продавани на аквариуми и морски паркове по света.
Този лов лов продължава шест месеца - от началото на септември до края на февруари, като по време са убивани близо две хиляди делфини.
Ловът се извършва рано сутрин, обикновено преди изгрев слънце. Една малка група от рибари се качва на дузина моторизирани лодки и се отправят към района, където е известно, че делфините мигрират.
След като ги откриват, рибарите удрят по водата с пръти от неръждаема стомана и чукове. Шумът нарушава навигацията на делфините и ги паникьосва.
Това дава възможност на рибарите да ги придвижат към залива, където са разположени мрежи. Животните са оставени в тях през нощта, а на следващата сутрин са убивани безмилостно.
В миналото рибарите използват за това куки и харпуни, а делфините кървят до смърт, което оцветява водите на залива в червено. Протестите и общественото осъждане на тази практика принуждават рибарите да използват различна техника за убиване.
Днес делфините намират смъртта си чрез един удар с дълъг метален прът, който ги убива в рамките на секунди. Смята се обаче, че това не е вярно и животните се мятат в агонизираща болка в продължение на няколко минути.
За да се предотврати разливането на кръв в заливчето, което изглежда много нехуманно, рибарите поставят дървени тапи в раните на жертвите си.
Освен физическата болка, делфините претърпяват и екстремен психологически стрес. Ловците често отделят по-малките и по-младите и убиват само по-големите възрастни, тъй като те имат повече месо.
Освободените животни са травмирани и стресирани и рядко оцеляват дълго без подкрепата на своето стадо. То не е просто случайно събиране на делфини, а се смята, че е изградено на много близки отношения между отделните индивиди.
Когато делфините в рамките на едно стадо умрат, останалите му членове проявяват признаци на траур и страдание – подобно на хората.
Ужасяващият лов е тайно заснет от фотографа на National Geographic Луи Психойос през 2009 г. за документалния филм The Cove, който спечели награда Оскар. След като лентата беше пусната по екраните, ловът стана предмет на възмущение във всички краища на света.
Милиони хора, еко активисти и организации поискаха той да бъде спрян. Но това няма да се случи, защото е мултимилионна индустрия, подкрепена от японското правителство, посочва Amusing Planet.
Правителството издава разрешителни за лов на делфини, китове и на други морски животни. Около 1800 разрешителни за делфини се издават годишно. Заедно с тези за други морски животни, общият брой на издадените разрешения за един ловен сезон надвишава над 16000.
Това е значителен спад от 23 000 разрешителни, които са издавани ежегодно, преди документалният филм да разтърси света.
Спадът в търсенето на месо от делфини до голяма степен се дължи на усилията на организации с нестопанска цел и активисти, които се опитват да информират японския народ за опасностите от консумацията на замърсеното с живак месо на бозайниците.
През 2015 г. Световната асоциация на зоологическите градини и аквариуми (WAZA) също така забрани купуването и продаването на делфини от лова - след протести и натиск от световни организации. Но все още има изобилие от морски паркове, които не принадлежат към WAZA и са готови да купуват делфини от Тайдзи.
Снимки: amusingplanet.com