Робот построи тухлена стена, която човек не би могъл
Компютрите значително променят архитектурата. Дизайнерите могат да сътворят форми, които трудно биха нарисували на ръка, а камо ли да изградят на практика.
Малцина са архитектите, които са могли да правят такъв тип дизайн, преди появата на компютрите. Гауди успява в Барселона, Еладио Диесте – в Уругвай. Общото между тях е, че са имали достъп до талантливи зидари, които са успявали да разчетат рисунките им.
В наши дни такива хора са рядкост.
Днес ще ви представим интересен пример за промяна на параметрите: архитектите от Archi-Union Architects са се заели i реновирането и увеличаването на изложбено пространство в Шанхай. За фасадата решават да проектират извита стена, която да олицетворява жизнеността на изложбеното пространство и квартала.
Те вземат старите сиво-зелени тухли от съществуващата сграда и ги предоставят на робот.
За да бъде изпълнен процесът на зидане, който е невъзможен за постигане чрез традиционната технология, те използват роботизирана техника от Fab-Union.
Външните стени на Fab-Union са изградени от рециклирани сиво-зелени тухли от старата сграда, които са поставени с помощта на механична ръка. Именно тя е спообна да създаде специфичната повърхност.
Накрая се получава това: използван е стар материал, като е изградена стена, която изглежда съвършено различно. Сега тя е по-добра.
Преди 60 години Еладио Диесте използва извити тухли, тъй като те са по-здрави и по-тънки. Той пише тогава:
"Устойчивостта на структурата, която правим, зависи от тяхната форма. Именно тя им придава стабилност, а не странното натрупване на материали."