Изтеглят 2.8 млн. перални машини на Samsung заради експлозии
Samsung Electronics ще трябва да преглътне нов удар по своето реноме, след като щатската Consumer Product Safety Commission (CPSC) обяви изтегляне на 2.8 милиона перални машини от пазара в САЩ. Причина за предприетата мярка са дефекти, наблюдавани при пералните с горно зареждане на Samsung.
От комисията обявиха миналата седмица, че горните капаци на моделите от този тип могат да се разкачат по време на пране. До Samsung са били отправени над 700 сигнала за подобни инциденти от потребители, включително и девет за причинени контузии.
Изтеглянето засяга 34 модела с горно зареждане, някои от които са в продажба от 2011 г.
„Преди да заредите следващото пране, се свържете със Samsung и се включете в това изтегляне,“ призова председателят на CPSC Елиът Кей, цитиран от Wall Street Journal. „Съществува риск от физическо нараняване, когато тези модели се използват на най-високи обороти.“
Новият проблем навярно ще предизвика още въпроси относно реакцията на Samsung и дали тя е била достатъчно навременна. Компанията вече има едно неуспешно изтегляне тази година, когато трябваше да подмени около 2.5 млн. телефона Galaxy Note 7, след редица сигнали за самозапалващи се батерии.
В крайна сметка Samsung не успя да отстрани дефекта и се принуди да спре изцяло производството на Note 7. Реакцията на компанията в тази ситуация все още е обект на сериозни критики.
Срещу Samsung вече са заведени дела във връзка с дефектните перални. Най-високопрофилното дело е заведено от трима потребители, които искат процесът да придобие статут на колективен иск. Те твърдят, че техните перални машини са избухнали по време на пране.
Обявеното в петък изтегляне идва, след като през септември от компанията признаха, че водят „активни разговори“ с американските органи във връзка с определени модели перални с горно зареждане.
Компенсациите, предлагани от Samsung на засегнатите клиенти, включват отстраняване на нанесени щети, отстъпки и възстановяване на заплатената за съответния продукт цена. Според компанията проблемът не засяга моделите, продавани извън САЩ.
Продажбата на потребителска техника, включително телевизори и домашни електроуреди, съставляват едва малка част от общия бизнес на компанията. Обикновено това звено генерира около 10% от оперативната печалба на Samsung. След фиаското с Note 7 делът от оперативната печалба, генериран от този сегмент, достигна 15%.