Бичи пазар на голяма част от основните борси

Щатският пазар не е единственият, който отчита сериозни повишения от началото на 2016 г. Изчисления на CNNMoney сочат, че повече от 10 от големите фондови пазари по света добавят над 20% от най-ниските си стойности за 2016 г., което означава, че те на практика се намират в „бичи пазар“.
В някои части на света има и пазари, отчитащи повишения от над 30%. Ето само част от по-големите основни индикатори с впечатляващи ръстове за годината:
Няколко са основните причини за повишенията, наблюдавани в последните месеци. На първо място, това е цената на петрола, която през февруари бе на ниво от 26 долара за барел. Днестя е почти двойно по-висока, което накара инвеститорите да предприемат масирани покупки, основно в държави производителки, като Русия и Норвегия.
Притесненията за икономиката на Китай също оказаха влияние върху разпродажбите в началото на 2016 г. След редица прогнози, както и официални данни, сочещи, че китайската икономика отново е на пътя на растежа (макар не и от 9-10%), населението в най-многолюдната държава отново насочва спестяванията си към пазарите. Китайският пазар се радва и на значителни вложения от страна на чуждестранни инвеститори.
Избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ също оказа своето влияние. Както вчера ви информирахме, в последните 2 седмици инвеститорът Уорън Бъфет е добавил 11 млрд. долара, главно заради ръст в цените на банковите си вложения.
Планът на Тръмп за инфраструктурни проекти на стойност 1 трилион долара пък оказа влияние на цените на редица суровини. Оптимизмът се пренесе на пазари, като Австралия, Бразилия и Канада.
В България SOFIX е добавил 26.2% от най-ниското си ниво през годината, отчетено през април, докато от 1 януари насам се е повишил с 18.63 на сто.