НДК се превръща в най-модерния конгресен център у нас
НДК ще се превърне в най-модерния конгресен център у нас след мащабно преустройство, което започва през януари. Сградата ще е лицето на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. За 6 месеца през нея ще минат над 20 000 души и ще се проведат 300 събития.
Ремонтът на НДК ще струва поне 20 млн. лв., стана ясно при представянето на проекта. Той е дело на арх. Любомир Станиславов, а дейностите ще се изпълняват от “Галчев инженеринг”. Ремонтът ще продължи 9 месеца - до края на септември, и през този период НДК няма да затваря врати, а дейностите няма да пречат на културната програма на двореца, увери управителят на “Галчев инженеринг” Любомир Галчев за вестник "24 часа".
“Това е голямо предизвикателство. От две години се подготвяме да посрещнем един от най-големите политически форуми. В продължение на 6 месеца най-влиятелните жени и мъже в Европа ще взимат най-важните решения за целия ЕС в тази сграда. Това е огромен шанс за България и възможност НДК да придобие вида, който заслужава”, обясни изпълнителният директор на НДК Мирослав Боршош.
По думите му зала 3, в която ще заседават премиерите и президентите от ЕС, ще се превърне в една от най-модерно оборудваните в техническо отношение в света “В момента дворецът още е в аналоговата ера. След ремонта НДК ще влезе в дигиталния свят”, каза Боршош.
Преди изготвянето на проекта за ремонта е направен анализ за нужните промени, които са обсъдени от междуведомствена група, в която са участвали експерти от 10 институции. Проучени са сградите на председателствата на Словакия и Естония, както и самата сграда на Съвета на ЕС в Брюксел.
“Целта е НДК да се превърне в модерна, умна и иновативна сграда. Ремонтът включва преустройство на залите, обновяване на фасадата, покрива, фоайетата, подмяна на настилки, стени, облицовки и други. Ще използваме иновативни техники в строителството, за да не пречим на нормалното функциониране на останалата част от НДК по време на ремонта. Планираме и въвеждане на чисто нова система за управление и контрол на сградата”, обясни Галчев.
За да спазят сроковете, от фирмата имат готовност да работят на 3 смени, включително и през нощта, като във всяка смяна ще се трудят по около 100 работници. Ще се използват електронни технологии и параванни скелета, които гарантират минимален шум.
“Преустройството има 10 основни цели. НДК ще стане smart, като ще се използват най-съвременните технологии, които пестят енергия. Търсим ефективност и усвояване на пространствата, които сега стоят празни. Правим сградата по-сигурна и се съобразяваме с всички препоръки на службите. Ще подобрим организацията вътре и хората ще се ориентират по-лесно как да стигнат до определена зала.
Ще се използват материали от най-висок клас И може би най-важното - при подготовката на проекта сградата е третирана като паметник на културата, макар да няма такъв статут. Освен това искаме да възстановим оригиналните ѝ функции, както е била замислена, с минимална намеса”, разказа арх. Станиславов.
Проектът предвижда НДК да се раздели условно на две зони. От първия до четвъртия етаж ще е мястото за култура, концерти и изложби. А горната част на сградата ще функционира като най-модерния конгресен център у нас. Новата визия на зала 3, която ще се превърне в пленарна зала на българското председателство.
“Зала 3, в която ще се провеждат срещите на високо равнище на ЕС, ще е по-голяма, по-удобна и по-функционална от тази в Брюксел. Не мисля, че има друго председателство, което е правило подобно нещо”, заяви арх. Станиславов. Цялата сграда е с площ над 120 000 кв. м и не е ремонтирана, откакто е била построена - тоест 35 г.
Идейният проект предвижда да се оформят различни зони - за делегатите на ЕС, за ВИП персони, за медии и други. Обособяват се самостоятелен ВИП вход, както и входове за делегати, журналисти и обслужващ персонал. Всеки от тях ще има рецепция с помещение за охрана, информационен офис и гардероб. Всяка от зоните ще има тоалетни. Ще се направи връзка с надземните паркинги към входовете А3, А6 и до бул. “България” и с подземните гаражи към НДК.
По време на председателството основните събития ще се провеждат в югозападната част на сградата и А3 ще се превърне в основен вход. Медиите пък ще влизат от изток - през В2. Така ще изглежда ВИП входът, през който ще влизат президенти и премиери ВИП входът за премиери и президенти ще е А6. Там ще се направи козирка с метална конструкция и стъклено покритие.
Централният вход на НДК ще запази функциите си. Промените във фасадата на сградата включват три нови стъклени козирки на осмия етаж, Терасите към ресторанта на осмия етаж ще се покрият стъклено покритие на ресторанта там, озеленяване на всички плоски покриви, почистване, запечатване и LED осветление.
Пленарната зала на българското председателство ще се състои от два концентрични кръга - вътрешен кръг маси за ръководителите на делегациите, първи външен кръг маси - за по двама сътрудници на делагация, и втори външен кръг маси, за останалата част от делегациите.
Пет екрана, един от тях ще е огромен, ще дават информация за гласуванията и други данни, нужни на Съвета на ЕС. Цялостният ремонт на зала 3 предвижда да се възстанови и връзката ѝ с другите две по-малки крила, които освен като зали за по-малки срещи ще могат при нужда да стават част от пленарната зала. Настилките на фоайето пред залата, които сега изглеждали като плочки за баня, ще се подменят.
А то ще се Фоайето пред зала 3 ще се превърне в зона за почивка превърне в лаундж зона за почивка и неформални разговори между срещите. Зала 10 пък ще се използва за срещи на експертно и управленско ниво, като капацитетът ѝ е между 50 и 120 души. Терасата към ресторанта на последния етаж ще се покрие, за да може тя да се използва и в лошо време.
Терасите там трябва да се превърнат в зони за релакс на открито. За целта ще се подменят настилките, ще се ремонтират парапетите, ще се сложи ново обзавеждане и ще се монтира временно и постоянно покритие. Зала 9, която разполага с до 275 места, ще се ползва за конференции на Съвета на ЕС и за културни представления.
В зала 6 ще се провеждат пресконференциите. Планиран е и модерен пресцентър с 300 работни места за журналисти. Новата визия на централното фоайе Мраморните настилки в централното Новата визия на една от по-малките зали фоайе на НДК няма да се подменят, но ще се фугират, полират и запечатат, за да възстановят блясъка си.
Осветлението ще бъде подменено с енергоефективни лампи. Главният вход ще се оборудва с осветителна система в пода и тавана, излизаща на площада, за да насочва посетителите към двореца. Зала 1 няма да е част от преустройството, тъй като то е свързано само с тази част от НДК, която ще се ползва за нуждите на председателството. Обновяват се и двете странични фоайета. Само в тях осветителните тела, които ще се подменят, са над 15 000.
За нуждите на председателството ще се ползва само западното. То ще е открита площ за неформални срещи и почивка на делегатите. Ще се поставят и външни информационни тотеми. Подменят се табелите и знаците вътре в сградата, които ще бъдат осветени. От управата на НДК и изпълнителите не скриха, че отпуснатите 20 млн. лв. от държавата няма да стигнат за всички дейности в проекта.
“Не знаем какво има в тази сграда. Не знаем, като отворим тези стени, какво ще излезе. Не знаем, като започне да се ремонтира таванът, какво ще ни падне на главите. За мен обаче няма опция - “парите не стигат”. Ще докажем необходимостта от тези средства, защото те после ще се върнат в държавата”, заяви Боршош. Той обясни, че от поисканите 7 млн. лв. за техническо оборудване държавата е отпуснала половината сума.
“Да, има политическа криза, но НДК не е в криза. Ще си позволя един съвет към бъдещия служебен премиер, който и да е той - освен провеждането на избори основната му задача ще е и подготовката на председателството. Защото след 6 месеца, когато дойде редовно правителство, нищо няма да може да се направи или поправи. Тази половин година сега е най-важната за председателството”, подчерта Боршош.