20 големи компании, които да следите през 2017 г.
Анализаторите от Bloomberg Intelligence, които следят котировките на 4000 акции на различни компании, включително представители на енергийната, технологичната, търговската и финансовата сфери, казват, че следващата година ще донесе ред сложни предизвикателства.
За да се справят с тях, компаниите трябва да пускат на пазара продукти и услуги с невероятен потенциал.
Експертите са анализирали ръста на доходите, рентабилността, дяла на пазара, нивото на задлъжнялост и други съществени фактори.
Предлагаме на вниманието ви списък с 20 компании, чиито акции си струва да наблюдавате през 2017 г.
1. Adidas
Спортната марка се възстановява след отстъпване на първото място на пазара на компанията Nike и стремително набиращия популярност бранд Under Armour.
Adidas увеличи разходите за маркетинг и като резултат продуктите й отново се търсят.
2. Alkermes
Производителят на лекарства почувства търсенето на своя препарат Vivitrol, който блокира въздействието на наркотиците. Той стана популярен заради потребността от болкоуспокояващи средства.
Неотдавна компанията представи лекарство срещу шизофрения под названието Aristada. Очаква се то да стане катализатор на ръста през 2017 г.
3. Altice
Холандската телекомуникационна компания активно се разраства, купувайки през 2015 г. Suddenlink и Cablevision. В момента тя е четвъртият по размер кабелен доставчик в САЩ.
Компанията финансира придобиванията чрез кредити и сега е принудена да съкращава разходи и да увеличава приходите си.
4. Amazon.com
Amazon Prime и уеб услугите позволяват на компанията да стабилизира печалбите, независимо че прави значителни инвестиции в нови проекти.
5. American Eagle Outfitters
Компанията е насочена към младежката аудитория и избегна участта на част от своите конкуренти, които започнаха процедура по банкрут.
Вече 6-о поредно тримесечие компанията приключва с ръст в продажбите от съществуващите си търговски обекти, което подчертава важността на правилния избор на асортимент и използването на данни за управление на стоковите запаси и максимално намаляване на количеството на разпродажбите.
6. Anta Sports Products
Най-голямата спортна марка в Китай започва да използва в свой интерес възможностите на средната класа в страната, която се нуждае от ежедневни тренировки и спортно облекло.
7. Ariad Pharmaceuticals
Лекарството против рак Iclusig демонстрира стабилен ръст след пускането му през 2014 г. От части това се дължи на ценови увеличения, благодарение на които медикментът се превърна в едно от най-скъпите лекарства в своята категория.
Компанията е подала заявление до съответните служби в САЩ, за да получи одобрение за лекарство против рак на белите дробове и очаква решението през второто тримесечие на 2017 г.
8. Banco do Brasil
Рецесията се отрази отрицателно върху печалбата на четвъртата по големина банка в Бразилия. Banco do Brasil разчита на кредитиране на тесен кръг от местни корпорации и сега, когато са налице серия от банкрути, банката има повод за безпокойство.
9. Barrick Gold
През 2016 г. златото възвърна част от изгубените си позиции, особено след Брекзит, когато инвеститорите започнаха да търсят безопасно убежище. Най-голямата в света компания за добив на злато се възползва от ръста на цените, за да намали своите дългове.
10. Caterpillar
Производителят на тежка строителна техника е изправен пред това да запише четвърта поредна година на оперативни загуби. Влошаването на кредитния рейтинг на компанията крие в себе си заплаха и може да се отрази върху бизнеса й за финансови услуги.
11. CBS
Различното финансово състояние на CBS и Viacom провокира въпроси по повод тяхното обединяване.
Позитивният момент от сделката за CBS се заключва в това, че компанията може да увеличи своята партньорска мрежа.
12. Chemours
След отделянето от DuPont през 2015 г. Chemours наследи 3500 съдебни иска по повод токсични химикали, открити във водите на Охайо и Западна Вирджиния.
Възможно е компанията да се наложи да плати около 3 млрд. долара.
13. Chipotle Mexican Grill
През изминалата година компанията за мексиканска храна успя да забави спада в продажбите, започнал през 2015 година, когато бяха установени многобройни случаи с натравяне от храната. Компаният постигна това чрез засилен маркетинг, дребни подаръци към своите клиенти и нова програма за лоялност.
Сега главната задача е да се продължи процеса по връщането на клиентите.
14. Comcast
ТВ операторът планира да продължи своите безжични услуги през 2017 г., използвайки комбинация от 15 милиона свои точки на Wi Fi достъп в домовете на клиентите си и мрежата Verizon.
Това ще позволи на компанията да заеме рядка ниша като доставчик на четири услуги – интернет, телевизия, стационарна и мобилна връзка.
15. Delta Lloyd
Новите правила за оценка на риска в ЕС, които започнаха да действат през 2016 г., изискват застрахователните компании да предоставят 99.5% гаранция, че разполагат с пари, дори при най-лошия сценарий.
Промените накараха холандската застрахователна компания да увеличи своя капитал.
16. Diageo
Най-големият производител на спиртни напитки разчита на своя нов председател Хавиер Феран да се възползва от тенденциите в „коктейлната култура“ и да вдъхне нов живот на известни брандове като J&B Scotch.
17. Dow Chemical
В края на 2015 г. Dow обяви плановете си за сливане с DuPont. Тази сделка може да бъде най-голямата в химическия отрасъл, но в момента съдбата й се намира в ръцете на регулаторите.
Съгласно плана новата компания ще бъде разделена на 3 подразделения, благодарение на което ще бъдат освободени 3 млрд. долара резервни средства.
18. Eli Lilly
По пазарна цена Eli Lilly е най-малката компания сред своите американски конкуренти, но пък разполага с най-разнообразното портфолио от нови лекарствени препарати.
Анализатори предсказват ръст на продажбите в периода от 2015 до 2020 г. в размер на 5.7% - или 4.6%, в случай че експерименталния медикамент против Алцхаймер на компанията се провали при изпитанията.
19. Ferrovial
Испанската инфраструктурна компания е в позиция да се възползва от растящия брой на пътуванията из цяла Европа. Тя строи автомобилни и ж.п. пътища, управлява паркинги и притежава летища, включително 25% от акциите на лондонското летище Heathrow.
20. Ford
Зависимостта на Ford от американския пазар провокира опасения, тъй като се прогнозира, че търсенето на нови автомобили ще се понижи в известна степен след рекордния ръст от 2015 г.
Лошата икономическа ситуация в Латинска Америка и Русия също понижава печалбите на компанията.