10 американски музея с впечатляваща архитектура
От Ню Йорк до Лос Анджелис и всичко между тях, американските музеи са сред най-впечатляващите в света. Проектите на музеи привличат такива имена в архитектурата, като носителя на Прицкер Шигеру Бан или иконичния испански архитект Сантяго Калатрава.
В същността си музеите са публични пространства, даващи визуален спомен за стойността на изкуството, културата и критичното мислене. В чест на красотата им и за да подчертаем тяхното значение, ви представяме 10 от най-впечатляващите в архитектурно отношение музеи в САЩ.
Броуд, Лос Анджелис, Калифорния
Този нов 11 000 кв. м съвременен арт музей отваря през септември 2015 г. в Лос Анджелис. Тук може да намерите 2000 произведения на изкуството, строителството му струва 140 милиона долара и всяка година се посещава от 820 000 души.
Национален музей на афро-американската история и култура, Вашингтон
Музеят беше открит през септември 2016 г. и вече привлича десетки хиляди посетители. Разположен в нова сграда в Нешънъл Мол, музеят предлага исторически експонати от живота на американската нация – роби, потомци на роби, борци за граждански права, спортисти, актьори, музиканти. Строителството му струва 540 милиона долара.
Музей на изкуството, Денвър, Колорадо
Музеят на изкуствата в Денвър разполага с една от най-големите колекции на изкуството между Западния бряг и Чикаго - над 70 000 произведения. Една от най-забележителните сгради е Северната – на седем етажа и с площ от близо 20 000 кв.м, построена през 1971 година и проектирана от италианския модернист архитект Джио Понти.
Това е единствената завършена сграда на архитекта в САЩ. Фасадата наподобява замък и има над един милион отразяващи стъклени плочки за екстериора.
Музей Де Янг, Сан Франциско, Калифорния
Първоначално построена в Голдън гейт парк през 1894 г. за Калифорнийското зимно международно изложение, Fine Arts Building сега е дом на Музей Де Янг в Сан Франциско. Той е международно признат като най-значителната институция, която показва американско изкуство, международни текстилни изкуства и костюми, изкуството на древна Америка, Океания и Африка.
Оригиналният вид на сградата датира от 1894 г., като през годините е претърпяла някои подобрения. Сегашният си вид дължи на реконструкция от швейцарската архитектурна фирма Herzog & de Meuron през 2005 г.
Музей на изкуството Нелсън – Аткинс, Канзас Сити, Мисури
Той е основан през 1933 година, но до днес съхранява голяма част от своите интериорни решения. Тук се намира една от най-богатите колекции от азиатски произведения на изкуството. Дизайнът на сградата е забележителен – с бели, прозрачни стъклени структури, които се променят според естествена светлина през деня. Тя е отличена като една от най-перфектните реализации в световен план.
Национален музей на Втората световна война, Ню Орлеънс, Илинойс
Този зашеметяващ музей в Луизиана разказва историята и американския опит във Втората световна война - от това защо тя се е водила до колко хората са преживели войната в страната си. Поредица от павилиони създава път, който отвежда посетителите през цялата история на войната.
Музей на съвременното изкуство, Чикаго, Илинойс
С мисия да покаже провокативната страна на съвременното изкуство и култура, Музеят за съвременно изкуство в Чикаго впечатлява посетителите, както с качеството на колекцията, така и с дизайна на сградата.
Сегашният музей е проектиран от германския архитект Йозеф Пол Клейхус, който използва класическите пропорции, базирани на градския план на Чикаго. Най-емблематичната част е главното стълбище, построено във формата на елипсоид.
Институт за съвременно изкуство, Бостън, Масачузец
Отворен през 2006 г, институтът е с площ 6 000 кв. м и има формата на сгъната панделка и конзолна структура, която се извисява на крайбрежната зона на града. Архитектите замислят сградата така, че от галериите да се открива гледка към града и водата.
Гугенхайм, Ню Йорк
Един от най-известните и разпознаваеми музеи в света - Гугенхайм, е типичен пример за музейна архитектура. Първоначално разработен през 1943 г. от американската икона Франк Лойд Райт, Гугенхайм не е бил построен до 1959 г. заради промени в дизайна и нарастващите разходи за строителни материали.
Но си е струвало чакането. Днес Гугенхайм се смята за най-важната сграда в кариерата на Райт и паметник на модернизма. Той е и впечатляващо място за изкуство, с много постоянно гостуващи изложби, които се възползват от спираловидната рампа на сградата и куполния оберлихт.
Музей на изкуството Милуоки, Уисконсин
Известен като национална архитектурна забележителност, Музеят на изкуствата в Милуоки се състои от три сгради, проектирани от трима легендарни архитекта: Ееро Сааринен, Дейвид Калер и Сантяго Калатрава. Най-известната от тях, без съмнение, е Quadracci Pavilion, направен по проект на архитект Калатрава през 2001 г. с подвижни слънцезащитни части, които се отварят и сгъват два пъти дневно.
Музеят разполага и с пешеходна висящ мост, който свързва сградата, в която се помещават 30 000 произведения на изкуството, с града.