Музеи от ново поколение
През юни Лондонският Тейт Модерн празнуваше откриването на допълнителна постройка, дело на архитектите Herzog & de Meuron. Тази есен виждаме друг спиращ дъха и новаторски проект – откриването на Националния музей на афроамериканската история, по дизайн на Дейвид Аджайе.
Архитектите казват, че тези проекти са много близки до сърцата им. А ние нека да погледнем към други културни забележителности в света.
Национален музей на афроамериканската история и култура, Вашингтон
През 1915 г. афроамерикански ветерани от Обединената армия създават комитет за построяването на мемориал за афроамериканските подвизи. Сто години по-късно, след многократно започване и спиране, мемориалът отвори: Националният музей на афроамериканската история и култура към института "Смитсониън".
Направата на новия музей отнема седем години, а авторът му Дейвид Аджайе го описва като „сбъдната мечта“. Това е сграда, която показва ролята на афроамериканското общество в историята на Америка. Сградата взима част от тази история, но е и място за откривателства, кара американците да опознаят миналото и ще бъдат изненадани.
Сградата е издържана в зигзагообразна форма и според автора й „се движи към небето, а не към земята. Прозрачните части дават чувството, че сградата витае. Аджайе описва музея като своята най-забележителна творба.
Броуд, Лос Анжелис, Калифорния
Дом на почти 2000 произведения от личните им колекции, съвременният музей Броуд беше открит от филантропите Ели и Едиът Броуд и отвори врати миналата есен. Дизайнът е плод на сътрудничество между нюйоркската компания Diller Scofidio + Renfro и Gensler, а концепцията е описвана като „воали и куполи“.
Бял порест воал от бетон и стомана пропуска слънчевата светлина, а бетонното сърце на сградата е пространството, в което са разположени изложбените площи и офисите. Сградата е на три етажа, като два от тях са музейна част. Тук посетителите могат да видят произведения на Анди Уорхол, Рой Лихтенщай и др. Тук има и ресторант, разработен в сътрудничество с Bill Chait of République и Bestia.
Музея на изкуствата Миншенг
Най-големият частен музей в Китай отваря врати през 2015 г. и е третата институция, която носи името Миншенг. Дизайнът е на Пей-Зу, а музеят е бивша фабрика на Panasonic. Състои се от няколко зали с бели стени, бетонен под и стълби.
Архитектът описва замисъла за него като „Важно е хора да се разхождат свободно между произведенията, а не да стоят до тях“. Към музея има парк със скулптури и изложбена част на покрива.
Музей по дизайн, Лондон, Великобритания
Открит през 1989 г. като сграда - склад за банани, днешният музей е плод на въображението на Сър Терънс Конран и замислена като изложбена зала за продукти, графики, архитектура, индустриален и моден дизайн. През 2011 г. Конран дари 17 500 000 паунда (23.1 милиона долара), музеят да се премести в по-голяма сграда в Западен Лондон.
Очаква се новата сграда да отвори врати през ноември, а сред предметите, които ще бъдат изложени, са първият лаптоп на британския дизайнер Бил Могридж и пишеща машина на Olivetti. Дизайнът е поверен на краля на минимализма Джон Паусън.
Музей „Гараж“ за съвременна култура, Москва, Русия
Музеят отваря през 2008 г. на мястото на бивш гараж за автобуси. Той е създаден като място, което да събере личната колекция на Дария Жукова и Роман Абрамович. „Гараж беше създаден с международна перспектива, а сега все повече се признава като международно значима организация, която създава култура", казва Жукова.
"Това, което започна като проект, който да осигури платформа в Москва за съвременното изкуство, се разви в далновиден съвременен музей". Дизайнът е на Рем Колхаас и в момента е дом на произведения на Марк Тотко, Синди Шерман, Джеф Коонс. Името на галерията идва от Garage Magazine, издаван от Жукова.