10 популярни стереотипа за Китай, които не са верни
Пътешественичката и инструкторка по кунг-фу Мария Пипенко публикува списък с всички клишета, които изникват в ума ни, когато мислим за Китай. Brigth Side публикува мнението й, което дава доста храна за размисъл. Според Пипенко е важно да опитаме да разберем хората от други култури, преди да ги съдим.
Китайците нямат маниери
Но това е само нашата гледна точка за етикета. Добре възпитаният китаец има маниери, които липсват при западните хора. Дори да направите нещо невъзпитано, учтивите китайци дори няма да го споменат, за да не ви смутят. Те винаги мислят първо за другите.
Жестоките китайци ядат котки и кучета
Не бих спорила с хора, които смятат, че яденето на телешко или свинско месо е по-добро. Просто ще цитирам един мой китайски ученик: „Как можем да ядем кучета? Те са наши приятели!“. Да, в Китай понякога ядат кучета, но броят на хората, които го правят е изключително малък.
Не можете да различите един китаец от друг
Разбира се, че можете. Малайзийските и сингапурските китайци са различни, както и жителите на северните и южните части на континентален Китай. Просто трябва да свикнете със заобикалящата ви среда и скоро ще забележите разнообразието от лица.
Всички китайци са ниски
Ниският ръст на китайците е свързан с диетата им, но в последните 20 години те подобриха хранителните си навици и пораснаха.
Китайските стоки са некачествени
Разбира се, много от евтините китайски продукти са с ниско качество, но ако погледнете етикетите на почти всяка известна марка, ще видите същия надпис „Произведено в Китай“ върху тях. Качеството се определя от поръчващата страна, а не от производителя.
Китай е евтина държава
Има голяма разлика в цените между големите градове и провинциите. Можете да наемете голям апартамент за 200 долара в Централен Китай, но ще имате проблем да откриете малко жилище за 500 долара в Шанхай. Единственото наистина по-евтино нещо тук в сравнение със западния свят е храната.
Китайците ядат само ориз
Китайската кухня е една от най-разнообразните в света. Дори разнообразието от зеленчуци тук е по-голямо, отколкото в Европа, да не говорим за начините на готвене или асортимента от подправки. Китайската кухня е безкраен списък от варианти в зависимост от сезона и региона.
Строги наказания за престъпления, свързани с наркотици
Повечето чужденци са възмутени от тях, но за разлика от останалите митове за китайците този е верен. Китай е строг към наркотиците, а наказанията варират от дълъг престой в затвора до смъртно наказание. Но това не е прищявка, а необходимост. В началото на XX век около една трета от китайското население е пристрастено към опиума, така че не е изненадващо, че китайското правителство прави всичко възможно да предотврати повторението на тази неприятна тенденция.
Всички китайци са майстори на кунг-фу
Да бе, а всички американци обичат хамбургери. Кунг-фу наистина е част от китайската култура – нито един филм или телевизионен сериал не минава без кунг-фу боеве. Броят на феновете на бойното изкуство е много по-голям, отколкото на Запад, но повечето от тях са на доста ниско ниво. Нещо като нивото на баскетболистите аматьори.
Едно семейство, едно дете
Дори не съм питала приятелите си дали имат братя и сестри, преди да установя, че имат и то не само един или една. Правилото за едното дете важи за големите градове. В провинциите родителите просто плащат глоба, когато регистрират второ или трето дете или дори ги оставят нерегистрирани, което не ги тревожи особено. От 1 януари 2016 г. китайците имат право на две деца.