Индия остава най-бързорастящата икономика в света
Индия успя да запази мястото си на най-бързорастяща икономика в света, въпреки скандала около деноминацията в страната, предизвикана от министър-председателя Нарендра Моди. Брутният вътрешен продукт (БВП) на Индия нараства с 7% в периода октомври – декември 2016 г.
Това е леко забавяне спрямо предходното тримесечие, когато ръстът бе от 7.4%.
Икономическият растеж на Индия остава най-силен в света. За сравнение, БВП на Китай отчита ръст в размер на 6.8% в рамките на същия период.
Данните за Индия идват в разрез с очакванията на редица анализатори за забавяне на икономическия растеж, в резултат на скандалите около политиката на министър-председателя на страната Нарендра Моди.
През ноември миналата година Моди нареди пълно изтегляне от обращение на банкнотите от 500 и 1000 рупии, което щяло да сложи прът в колелото на сивата икономика в страната. Проблемът произлезе от това, че двете банкноти съставят цели 86% от парите, циркулиращи в Индия, пише CNBC.
"Може би данните не обхващат влиянието на изтеглените пари от обращение“, казва Анееш Сривастава, ръководител на инвестиционния офис на IDBI Federal Life Insurance Co. „Напълно съм изненадана да видя тези цифри... вярвам, че със забавяне ще станем свидетели на промяна в данните за БВП“, казва Сривастава.
Икономиката на Индия предизвиква особен интерес в анализаторите по света. Потенциалът на страната е толкова голям, че до 2050 година Индия може да стане най-мощната икономика в света, изпреварвайки Китай и САЩ, сочи прогноза на PricewaterhouseCoopers.
Според компанията, средният ръст на страните от Е7 (Бразилия, Китай, Индия, Индонезия, Мексико, Русия и Турция) се очаква да възлезе на средните 3.5% за следващите 34 години, в сравнение с едва 1.6 на сто за страните от G7 (Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Великобритания и САЩ).