"Произведено в Китай" вече не е толкова евтино
"Произведено в Китай“ вече не може да се смята за синоним на евтини стоки. Китайските работници получават възнаграждения, които са по-високи от всякога. Средното заплащане достига 3.60 щатски долара на час към края на миналата година, сочи доклад на Euromonitor, цитиран от CNBC.
Стойността на средната заплата скача с 64% от 2011 г. до сега. Така китайските работници вземат цели 5 пъти повече от колегите си в Индия, а заплатите са дори по-високи от тези в страни като Португалия или Южна Африка.
Ръстът във възнаграждението на китайските работници е правопропорционален с ръста на китайската икономика. Това обаче носи по-високи разходи за компаниите, базирани в страната. Китай може да започне да губи работни места, тъй като средните почасови възнаграждения в страни, като Шри Ланка, са в порядъка на 0.50 щатски долара.
Фабриките за облекло бяха ударени „много силно“, казва Бен Кавендър, ръководител на базираната в Шанхай компания China Market Research. „Резултатът е, че собственици на фабрики предприеха големи инвестиционни ходове извън Китай“, казва Кавендър.
Компаниите отделят разходи за инвестиции в роботи, опитвайки да автоматизират производството си, за да намалят разходите си за персонал, обясняват анализаторите Шон Дарби и Кенет Чан.
Пазарът на индустриални роботи в Китай стана най-големият в света още през 2013 г., като продължава да отчита увеличение година след година.
Намаляването на броя на работните места, както и евентуалното бръмчене на роботи из фабриките в бъдеще, сочат, че безработицата може да стане сериозен проблем за втората най-голяма икономика в света - Китай.
"Става дума за преквалифициране на милиони работници, но не е ясно към какви позиции можем да ги насочим“, казва Кавендър.