Как 81-годишна дама създаде първото си мобилно приложение
81-годишната Масаки Уакамия пусна своето първо мобилно приложение. По думите й тя е решила да разработи собствено приложение, след като забелязва, че в каталога с апликации липсва нещо забавно подходящо за хората на нейната възраст.
"Лесно губим игрите, когато играем срещу по-млади хора, тъй като бързината на пръстите ни не може да се сравнява с тяхната скорост.“, казва Уакамия, цитирана от CNN.
Пенсионираната банкерка първоначално е питала множество хора дали са заинтересовани да разработят приложение за възрастни, но никой така и не откликнал. Тогава Уакамия взема нещата в свои ръце и постига нещо, което много хора на половината на нейната възраст никога не са правили.
„Исках да създам забавно приложение, за да привлека възрастните хора към смартфоните. Отне ми около година и половина работа.“, казва 81-годишната дама.
Уакамия започва да използва компютри, едва когато навършва 60-годишна възраст, докато полага грижи за своята възрастна майка. Притисната от задълженията и лишена от възможността да излиза и контактува с приятели, тя открива социалните възможности, предлагани от технологиите. По онова време обаче компютрите не бяха съвсем user friendly. Вдъхновяващата дама споделя сама по време на конференция на TEDx в Токио, че й отнело около три месеца за да конфигурира компютъра си и да го свърже с интернет. „Лицето ми беше покрито с пот и сълзи.“, казва Уакамия.
Тя се присъединила към организация носеща името „Сребърен клуб“, за да се научи как да използва интернет и как да се свърже с други потребители на нейната възраст.
„Говорих си с доста „сребърни“ хора.“, споделя тя през смях. Уакамия не е сключвала брак и няма деца.
Нейното приложение, носещо името Hinadan, е игра за iOS, базирана на традиционния японски фестивал Hinamatsuri или с други думи – Денят на куклите.
По време на фестивала, декоративни кукли, облечени с традиционни носии и представляващи императора и неговата свита, биват представяни в специфични сцени. Приложението на възрастната дама, предизвиква потребителите да декорират сами външния вид на куклите, след което да ги разположат в правилните позиции за Hinamatsuri.
Уакамия нарича себе си технологичен проповедник. Ентусиазмът й е толкова голям, че даже пренаписва учебници по компютърна грамотност, тъй като според нея са прекалено скучни.
„Не е нужно да си професионалист. Ако си креативен, ако притежаваш игрив ум, можеш да създадеш учебни материали.“, казва тя.
Уакамия сега води класове за компютърна грамотност на японски език (и на английски с помощта на Google). Hinadan е нейното първо приложение, но едва ли ще е последното.
„Имам много идеи и искам да създам нови апликации, но способностите ми в програмирането са слаби. Имам нужда от още време за да ги развия.“, завършва Уакамия.