Китай купува по-малко от Холивуд, но повече от всичко останало
Въпреки че Китай продължава бизнес взаимоотношенията си със САЩ, сделките, касаещи Холивуд и въобще развлекателния бизнес, остават блокирани на заден план. Причина за това решение е опит на страната да спре изтичането на средства извън пределите й.
Големи китайски компании, повечето от които направлявани от Пекин по един или друг начин, сключиха договори с американски корпорации на обща стойност 45.6 млрд. щатски долара през 2016 г. – три пъти повече спрямо година по-рано, сочи анализ на Rhodium Group, цитиран от CNBC.
Разрастването на китайските фирми обаче е свързано със задължението да докажат пред местните регулатори, че не изнасят капитал от страната към по-безопасни активи отвъд океана.
"Правителството дава зелена светлина за важни сделки за китайския бизнес, като така се уверява, че фирмите не прикриват капитали, които легитимират по този начин“, казва Еван Медейрос, управляващ директор и ръководител в Азия на консултантската компания Eurasia Group. „Това не важи за компании от развлекателния бизнес обаче“, добавя Медейрос.
Разговори между американското студио MGM и няколко китайски компании са приключили безуспешно през миналата година, предава The Wall Street Journal. Според изданието, контролът върху капитала, наложен от Пекин, е причина за провалянето на сделка за 1 млрд. долара между Dick Clark Producyions и китайския конгломерат в недвижимите имоти Dalian Wanda. Компанията има опит в развлекателния бизнес – през 2012 . тя придобива AMC Entertainment за 2.6 млрд. долара.
Попитани за коментар относно материала на изданието, говорителят на MGM посочва пред CNBC, че „MGM е в по-силни позиции от всякога и не е за продажба“. Собственикът на Dick Clark пък директно отказва коментар, а Dalian Wanda дори не отговаря на запитването от страна на медията.
В тон с „меките“ мерки на Пекин, идва информацията на Reuters, че китайското министерство на спорта е предупредило местна компания да спазва китайските закони относно евентуална инвестиция в чуждестранен футболен клуб. Този вид инвестиции на китайските фирми през последните години достигнаха до над 3 млрд. долара.
Китай, под управлението на президента Си Джинпин, е притеснен от порочния кръг. Активите, които напускат страната, се конвертират главно в щатски долари. Това отслабва юана, което от своя страна провокира повече китайски фирми да изнасят парите, обръщайки ги в долари.
Затегнатият контрол е намалил излизащите парични потоци през последните 2 месеца, казва Анкит Сахни, ръководител на фирмата за проучвания Exante Data.
Инвестициите на Китай в бизнеси, различни от спорт и Холивуд, все още остават силни.
"Докато активите в развлекателната индустрия получиха сериозно внимание, тежката индустрия свърши доста работа“, посочва Дейвид Прат, управляващ директор на MCAM-International. „Виждаме трансакции в сектори, като биофармацията, науката, агрикултурата, електрониката и т.н.“, казва експертът.
Китайските фирми сериозно поддържат архив от документи, свързани с патенти и друга интелектуала собственост от много различни страни. Така те използват партньорствата си със западни корпорации, за да добиват информация. Подобни ходове са от особен интерес за Пекин, който иска да натрупа технологични познания, които да повишат китайската сила в света.