Дъщерите на президенти, които имат ключова роля в управлението
Дъщерята на американския президент Доналд Тръмп - Иванка, ще има свой офис в Белия дом. 35-годишната дама ще разполага също с устройства за комуникация, които са собственост на федералните власти, и ще има достъп до класифицирана информация. Тя обаче няма да има официален пост и заплата.
Информацията беше изненадваща, тъй като е необичайно дъщерята на президента да има подобен статус в Белия дом, без да изпълнява определена функция. Иванка обаче не е първата дъщеря на държавник, която има видна роля в управлението на баща си.
Примери в това отношение са Пакистан, Ангола, Русия, Таджикистан и Турция, пише ВВС. Като дъщеря на кубинския президент Раул Кастро, Мариела Кастро е племенница на покойния лидер на революцията Фидел.
“Майка й Вилма Еспин беше смятана за защитничка на правата на жените“, казва Лилиет Ередеро, редактор в BBC Mundo. Дъщеря й до известна степен тръгва по нейните стъпки. Родена през 1962 г., Мариела е депутат и е известна активистка за правата на сексуалните малцинства.
Тя ръководи Националния център по сексуално образование - организация, финансирана от правителството със седалище в Хавана. Тази организация има ключова роля във формулирането на политиките по теми като превенция на ХИВ/СПИН и правата на хомосексуалистите.
Нейната подкрепа беше от ключово значение за новите закони, приети през 2008 г., които направиха безплатна операцията за смяна на пола в Куба. „Тя обаче е смятана за полемична фигура. Много хора казват, че е стигнала толкова далеч, само защото е дъщеря на президента“, коментира Ередеро.
Пакистан: Ръководи кампания за баща си
Back home after a long day ! pic.twitter.com/WO98iXAI8E
— Maryam Nawaz Sharif (@MaryamNSharif) 19 март 2017 г.
Мириам Наваз Шариф, дъщеря на президента на Пакистан Наваз Шариф, която първоначално беше свързана с организации, занимаващи се с грижи за семейството, имаше важна роля в управлението на успешната кампания за преизбиране на баща й през 2013 г.
Сега работи за неговата Пакистанска мюсюлманска партия (Наваз). „Винаги е във фокуса на вниманието. Тя изпъкна ясно като властен човек и възможна политическа наследница на баща си“, казва Азиф Фаруки от ВВС, който е правил няколко интервюта с нея.
Миналата година името й се появи в Панамските документи, според които тя и двамата й братя са имали връзки с недекларирани компании в чужбина и със сметки, които се използват за придобиването на луксозни имоти в Лондон.
Баща й отхвърли обвиненията и заяви, че те са политически мотивирани. Обвиненията бяха разследвани от Върховния съд на Пакистан и присъдата се очаква в идните седмици.
Турция: Любимата дъщеря
31-годишната Сюмейе Ердоган, малката дъщеря на турския президент Реджеп Ердоган, е смятана за негова любимка. „Баща й я нарича „моята газела". В Турция тази дума се използва за красиви хора“, казва Ирем Кокер от турската редакция на ВВС.
Сюмейе има диплома по политология от американски и британски университет и беше съветник на баща си, когато ръководеше управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), и го придружаваше при многобройните му дипломатически пътувания.
През 2015 г. имаше слухове, че Сюмейе може да участва на парламентарните избори. В момента тя има не толкова ключова роля в турска група за защита на правата на жените. Освен че работи по предизборните кампании, Сюмейе продължава да е лоялен поддръжник на баща си и на неговото правителство.
Африка: Първата жена мултимилионер
#angolabusiness #sonangol #china #cdbmeeting chairman China Development Bank,Fortune Global 500 company.#partnership pic.twitter.com/iUuadPVa29
— Isabel Dos Santos (@isabelaangola) 22 септември 2016 г.
43-годишната Изабел душ Сантуш е голямата дъщеря на анголския президент Жозе Едуарду душ Сантуш, който управлява страната от 1979 г. Тя ръководи петролната компания Sonangol, а през 2013 г. списание Forbes изчисли, че тя е най-богатата жена в Африка и първата жена мултимилионер с имущество на стойност над 3.2 млрд. долара.
Душ Сантуш, която е завършила образованието си във Великобритания, също има голямо участие във финансовия, телекомуникационния сектор, индустрията с диамантите, а това я прави една от най-влиятелните жени предприемачи в Ангола.
Изабел има и допълнителни инвестиции в електрическия, петролния и газовия сектор в Португалия, на която Ангола е колония в миналото. В държава, която „Трансперънси интернешънъл“ често нарежда сред най-корумпираните в света, Душ Сантуш често е обект на критики, че дължи богатството си на позицията на баща си. Тя категорично отхвърля тези обвинения.
“Успехът, който имам днес, не се случи за един ден. Необходими ми бяха две десетилетия, за да го постигна“, каза Дуи Сантуш пред ВВС през 2015 г.
Таджикистан: Сенатор и началник на канцеларията
39-годишната Озода Рахмон е дъщеря на Емомали Рахмон, президент на Таджикистан. Тя е завършила право и започва кариерата си в дипломатическата служба, преди да стане заместник-министър на външните работи през 2009 г.
През 2016 г. баща й й възложи пост в президентската администрация и получи място в Сената. Озода е омъжена за Джамолидин Нуралиев - първи вицепрезидент на Таджикистанската централна банка. Двойката има пет деца.
Тя не е единственият член на семейство Рахмон с висок политически пост. Големият й брат Рустам е кмет на столицата Душанбе, а малката й сестра Рухшона работи в министерството на външните работи.
Говори се, че други роднини имат високи постове в бизнеса и в правителството, което превръща семейство Рахмон в най-богатото и влиятелно семейство в Таджикистан.
Русия: Балерината
Руският президент Владимир Путин пази личния си живот, така че не се знае много за дъщерите му. „Руските държавници се отнасят с абсолютна подозрителност към всякакъв медиен интерес към тях. Голяма част от информацията никога не е потвърждавана от семейството“, казва Фамил Исмаилов от руската служба на ВВС.
През 2015 г. малката дъщеря на Путин - Екатерина, попадна в центъра на вниманието, след като стана ясно, че живее в Москва под името Катерина Тихонова. Оттогава руснаците узнаха, че тя е омъжена за предприемача Кирил Шамалов - син на един от старите приятели на баща й. Двойката притежава богатство от около 2 млрд. долара благодарение на инвестициите в газовата и петрохимичната индустрия.
В момента 30-годишната Екатерина ръководи финансови проекти с държавни средства за „интелектуално развитие“ в Московския държавен университет. Според информациите тя наблюдава договори на стойност милиони долари, а приближени на Путин са нейни съветници. Освен това Тихонова е ентусиазирана акробатка и остана на пето място на Световното първенство през 2013 г. в Швейцария.