Apple "не са плащали данъци" в Нова Зеландия поне от десетилетие
Apple се изправят пред назряващо напрежение в Нова Зеландия, в резултат на репортаж, който показва, че компанията не е плащала данъци в страната през последното десетилетие, въпреки продажбите си за милиарди на местния пазар.
Разследване на вестника New Zealand Herald разкрива, че местното подразделение на Apple е платило данъци в размер на около 3 млрд. долара от 2007 г. насам единствено в Австралия. Компанията майка на дъщерното дружество на Apple в Нова Зеландия е регистрирана в Австралия. Двете държави имат споразумение, по силата на което при подобни случаи данъци се плащат само в една от двете юрисдикции.
Технологичният гигант излезе с изявление, в което посочва, че споразумението е легално.
„Apple е най-големият данъкоплатец в света и оценяваме и уважаваме ролята на данъците, като необходима и важна част от нашето общество“, посочват от компанията. „Следваме правилата и плащаме данък на всичко, което спечелим, където и да оперираме. Apple се цели към доброто и ние сме горди от приноса, които осъществихме в Нова Зеландия през последното десетилетие“, заявяват от компанията.
Според някои данъчни експерти, споразумението е необичайно, тъй като корпоративният данък в Австралия в размер на 30% е по-висок от този в Нова Зеландия.
Apple получиха критики от политиците в страната, включително и от лидера на Зелената партия Джеймс Шоу. „Невероятно е, че те се измъкват, без да платят никакви данъци в тази страна. Изглежда, че техният данъчен отдел е дори по-иновативен от продуктовите им дизайнери“, казва Шоу.
Финансовият министър на Нова Зеландия Джудит Колинс обяви планове за затягане на данъчните правила.
Apple попадат под светлината на прожекторите поради тяхната данъчна политика на редица места по света, съобщава BBC.
През 2014 г. стана ясно, че технологичната компания прехвърля повечето от международните си печалби към Ирландия, където корпоративният данък е 12.5%. Европейската комисия разкри, че благодарение на данъчни облекчения в Ирландия, финалната данъчна ставка, на която Apple са плащали е по-ниска от 2%, което според ЕК е нелегално.
Така Apple се впусна в правна битка с Европейския съюз, след като получи нареждането да плати глоба в размер на рекордните 13 млрд. евро.