Смяна на местата: Китайски компании отварят заводи в САЩ
Китайска компания се оказа жизненоважна за възстановяването на американско градче, намиращо се в щата Охайо. Някога трилентовите пътища на градчето Морейн са били пълни с коли, управлявани от хора, работещи в местните фабрики.
Към днешна дата обаче заводите са затворени и изоставени, а повечето работници са си събрали багажа и са напуснали града в търсене на препитание.
"Изчезването на всичките тези работни места разруши града“, казва Шейн Рефет, израснал близо до малкото градче.
Президентът на страната Доналд Тръмп обвинява търговията с Китай, че заличава милиони американски работни позиции в сферата на производството. На срещата между него и китайския му колега, проведена в края на миналата седмица, Тръмп е казал на Си Дзинпин, че иска да види по-балансирани търговски взаимоотношения.
Китайските пари обаче вече осигуряват работа на американците, като такъв е случаят и на Шейн Рефет и много други в Морейн. Той работи във фабрика на стойност 600 млн. долара, открита през октомври миналата година от китайската компания Fuyao Glass, пише CNN.
Fuyao е един от най-големите производители на автомобилни стъкла в света. Продукти на компанията могат да бъдат намерени в ¼ от колите на планетата. Новата производствена база в Охайо цели да захрани възраждащата се автомобилна индустрия в Детройт и на други места.
Шейн Рефет е само един от 2000 души, които сега работят в сферата на производството, благодарение на фабриката на Fuyao в Морейн. Компанията е обявила, че планира да назначи още 100 души.
"Работата те кара да се чувстваш добре като личност, прави те по-завършен. Нужен си някъде“, споделя Рефет.
Компанията Fuyao не е изолиран случай. Има вълна от китайски пари, вливаща се в икономиката на САЩ.
Директните китайски инвестиции в страната скачат тройно през последната година, достигайки 46 млрд. долара, сочи проучване на Rhodium Group.
Броят на американските граждани, назначени от китайски компании, скача с повече от 50% на годишна база, до 141 хил. души.
Разкритите работни позиции са от жизненоважно значение за градове като Морейн. Фабриката на Fuyao преди е била производствена база на General Motors, която е давала работа на хиляди души, но затваря през 2008 година поради финансовата криза.
Китайската компания е инвестирала около 1 млрд. долара в САЩ, като освен базата си в Охайо, има и две други по-малки фабрики в Илинойс и Мичиган.
Тръмп регулярно критикува Китай, който според него краде работни места от САЩ и нарочно поддържа стойността на валутата си ниска, за да подсилва износа си.
Реториката на Тръмп оказва влияние върху населението на Окръг Монтгомъри (където е и фабриката на Fuyao), които са дали вота си за Обама през 2008 и 2012 година, но през 2016 година са се обърнали към Републиканците.
Думите на Тръмп, че САЩ ще подходи здраво спрямо търговията си с Китай, не плашат президента на Fuyao Сао Деуанг, който заявява, че компанията ще продължи да се разширява на американския пазар.
"Аз съм бизнесмен, какъвто е и Тръмп. Мисля, че тези заплахи бяха само предизборно говорене. Докато правиш нещо, което американците искат, не трябва да имаш никакви притеснения“, казва Деуанг в интервю за CNN, взето през март тази година.
По думите му, откриването на заводи в САЩ е съвсем естествено нещо, тъй като така продукцията е по-близко до клиентите му в лицето на американските производители. Освен това, според него, американските регулации са по-свободни спрямо тези в родния му Китай.
Правенето на бизнес в САЩ обаче не е само цвят и рози за Деуанг.
Някои работници споделят, че получават много ниско заплащане, а сигурността на работното място е нарушена. Поради това те планират да сформират профсъюз.
Китайската компания обаче няма намерение да мести заводи си от Охайо, посочвайки, че ще обърне внимание на проблемите, изложени от служителите.