ЕС иска ускоряване на процедурите по събиране на вземания
Подобряването и ускоряването на процедурите за принудително събиране на вземанията и несъстоятелността са съществено необходими стъпки за разрешаване на проблема с необслужваните кредити.
Около тази позиция се обедни Съветът на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) на неформално заседание, проведено в края на миналата седмица във Валета, Малта.
На срещата министрите на финансите и управителите на централните банки проведоха дискусия по темата за необслужваните кредити в европейските банки.
Високите нива на необслужвани кредити в редица държави членки изискват координирани действия на ниво ЕС за избягване на разпространяване на негативните последици не само от банковия сектор към реалната икономика и обратно, но и от една държава членка към други, пише в съпбщението разпространено от министерството на финансите.
Поради това Съветът обсъди предложението на Европейската комисия за европейска стратегия за разрешаване на проблема с необслужваните кредити, с която отговорностите да бъдат ясно разпределени на национално и европейско ниво, с график за изпълнение и мониторинг на напредъка, както и необходимостта от разработване от ЕК на проект с насоки за създаване на национални компании за управление на активи в съответствие с правилата на ЕС.
"Създаването на национални компании за управление на активи следва да почива на принципите за целесъобразност, ефективност и доброволност. Не подкрепяме политически мерки, които насърчават използването на публични средства за създаването на такива компании и на държавна помощ за финансиране на прехвърлянето на необслужвани кредити.
Считаме, че надзорните органи вече разполагат със съществен инструментариум от надзорни мерки за справяне с различни аспекти на проблема с необслужваните кредити, но резултатът от тях е ограничен поради ниската ефективност на процедурите по принудително изпълнение и несъстоятелност, както и от липсата на развити пазари и пазарни практики за такива заеми.", гласи позицията на финансовите министри на страните членки на ЕС.