Индия ще снима най-скъпия филм в историята си
Индия ще превърне най-дългата поема, писана някога, в най-скъпия индийски филм на всички времена. Планираният бюджет за суперпродукцията възлиза на 155 млн. долара.
Макар че сумата едва се докосва до бюджетите на холивудските блокбастъри, тя е значителна за стандартите на Боливуд, където повечето високобюджетни филми струват около 25 млн. долара.
Базиран на санкритския епос Махабхарата (състоящ се от 100 000 куплета, разделени в 18 книги, разказващи за 18-дневна война между 18 армии – бел. ред.), лентата, носеща името Рандамозам, надскача тройно предходната най-скъпа продукция – sci-fi трилърът 2.0, за който бяха похарчени 62 млн. долара.
Филмът ще бъде финансиран от Б. Р. Шети - предприемач, живеещ в Обединените арабски емирства, който не крие високите си очаквания към продукцията, предава CNN.
„Махабхарата е епопеята на всички епопеи“, казва Шети в изявление. „Вярвам, че този филм не само ще бъде на световно ниво, но ще препозиционира Индия и нейната сила в разказването на митологични истории. Уверен съм, че този филм ще бъде адаптиран на повече от 100 езика и ще достигне до над 3 мрлд. души по света“, казва продуцентът.
Филмът Рандамозам ще бъде адаптация на романа със същото име от М.Т. Васудева Наир - известен автор, който ще бъде и сценарист на лентата. Снимките ще започнат през септември 2018 г., като във филма ще има сцена на английски, хинди, малаялам, каннада, тамил и телугу.
Продукцията ще бъде разделена на две части и ще тръгне по кината през 2020 г. Според съобщението, разпространено до медиите, сред актьорите във филма ще блестят „някои от най-великите имена в света на киното, включително носители на отличия от Академията. Кастът ще включва най-добрите таланти от индийското кино, както и някои големи имена от Холивуд“.
От десетилетия индийската филмова индустрия разчита на изтърканата плоча „момчето среща момиче, момчето губи момичето, момчето печели отново момичето“, на фона на танци и песни. Това е изпитана формула, но сериозното проникване на западни продукции променя и изискванията на аудиторията.
Дълги години индийските филми бяха еталон за нискобюджетни специални ефекти, но след като Холивуд засне редица продукции, използвайки услугите на индийските студия за специални ефекти, нещата се обръщат главоломно. Индийките експерти стоят зад ефектите във филми, като Книга за джунглата, Животът на Пи, както и зад хитовия сериал Игра на тронове.
Според доклад на KPMG, в Индия функционират 300 студия за анимация, 40 за специални ефекти и 85 за разработка на видео игри, като в тях работят на 15 хил. души. От 2010 г. насам секторът почти удвоява стойността си – от 367.3 млн. долара до 792 млн. долара към края на 2015 г.