Скокът в цената на петрола оскъпи акциите в Азия

Цените на акциите в Азия се повишиха днес, след като получиха тласък от рекордното ниво на затваряне на световния индекс на MSCI, след като ръстът в цената на петрола подкрепи книжата на енергийните компании.
Новозеландският долар падна до най-ниското си ниво от юни 2016 г., след като Централната банка на Нова Зеландия изненада пазарите, като запази неутрална позиция по отношение на политиката си, докато в същото време остави основната си лихва на рекордно ниско ниво от 1.75%.
Новозеландският долар поевтиня с 1.6%, до 0.6833 спрямо долара, което е най-голямата му еднондевна загуба от юни 2016 г.
Цената на петрола продължи вчерашния си ръст от над 3%, което бе най-голямото еднодневно поскъпване от 1 декември насам, след като стана ясно, че стоковите запаси на САЩ са намалели, а Алжир и Ирак оказаха подкрепа за увеличаване на производството на страните от ОПЕК.
Цената на щетския лек суров петрол нарасна с 0.4%, до 47.55 долара за барел днес. Петролът от сорта брент също се оскъпи с 0.4%, до 50.45 долара за барел.
Азиатско-тихокеанският индекс MSCI нарасна с 0.3%, докато японският Nikkei се повиши с 0.15%.
Основните индекси в Китай останаха без промяна, докато хонконгският Hang Seng скочи с 0.25%.
Южнокорейският индекс KOSPI добави близо 1%.
Глобалният индекс на MSCI отчита леко повишение днес и върви към второ поредно рекордно ниво на затваряне, подкрепен от близо 1% скок при акциите на енергийните компании.
На Уолстрийт S&P 500 и Nasdaq затвориха с повишения от по 0.1%, докато Dow Jones Industrial Average приключи с близо 0.2% надолу.
Политическото напрежение в САЩ също ограничи ръста на Уолстрийт, след като уволнението на директорa на ФБР Джеймс Коуми намали доверието към президента на САЩ Доналд Тръмп, че е способен да изпълни икономическата си програма.
Демократите засилиха обвиненията, че премахването на Коуми е имало за цел осуетяването на разследването на ФБР на евентуалната намеса в президентските избори на САЩ.
Доларът отстъпи с 0.1%, до 114.15 спрямо йената, след четири поредни сесии, в които отчиташе ръст, но се търгува близо до достигнатия вчера близо двумесечен интрадневен връх.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, също изгуби около 0.1%, до 99.594 пункта.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни ценни книжа падна до 2.398, след като вчера затвори близо до достигнатия за деня връх от 2.416.
Британският паунд записа леко повишение до 1.2941 долара, преди срещата на Централната банка на Англия по-късно днес. Централната банка се очаква да остави основната си лихва без промяна на ниво от 0.25%.
Канадският долар поевтиня с 0.5% и се разменяше на ниво от 1.3729 спрямо щатския долар, след като Moody's Investor Service понижи рейтинга на шест канадски банки.
Еврото поскъпна с около 0.1%, до 1.08775 спрямо долара. Златото повиши стойността си с 0.2%, до 1 220.76 долара за тройунция.