Втората половина на 2025 г. ще бъде от решаващо значение за нивата на инфлацията, тъй като тогава трябва да стане ясно доколко мащабната политика на президента на САЩ Доналд Тръмп за въвеждане на мита е довела до повишаване на потребителските цени.

Мнозина анализатори очакват мерките за инфлация да се повишат през втората половина на годината, тъй като вносителите ще прехвърлят разходите надолу по веригата на доставки и до известна степен към потребителите.

Някои от тарифите за международните търговски партньори влязоха в сила през март, а след това бяха добавени още. В резултат към средата на юни вносителите са платили средно 15,8% мита, което е най-високото ниво от 1936 г., по данни на Yale Budget Lab.

Бизнесите твърдят, че прехвърлят голяма част от тези разходи върху клиентите, отбелязва в анализ Investopedia.

Какво означават митата за потребителските цени

Тези по-високи цени не са отразени в последните данни за инфлацията. Но това може да се промени с навлизането на годината в нейната втора половина.

Според Даян Суонк, главен икономист в KPMG, потребителските цени, измерени чрез базисната инфлация на разходите за лично потребление (PCE), вероятно ще нараснат с 4,3% през годината до четвъртото тримесечие.

Това би било значително ускорение спрямо последните данни и тенденция за отдалечаване от целта на Фед от 2%. (Базисната инфлация не включва цените на храните и енергията, които могат да се повишават и понижават по причини, различни от широките инфлационни тенденции).

Не всички икономисти обаче смятат, че тя ще достигне толкова високи стойности.

Проучване на Федералната резервна банка на Филаделфия сред професионалните анализатори показа, че медианната прогноза за базисната PCE инфлация предвижда да достигне своя връх от 3,4% на годишна база през третото тримесечие, след което да започне да спада.

Стагфлацията като реална възможност

Всяко увеличение на инфлацията в съответствие с медианните очаквания би било далеч по-слабо от скока, последвал пандемията. Тогава нарастването на цените се ускори до най-високия темп от повече от 40 години.

Все пак през 2025 г. бюджетите на домакинствата ще усетят затрудненията, коментира Торстен Слок, главен икономист в Apollo. Този нов кръг от увеличения на цените ще се прибави към тези, които потребителите вече са поели след пандемията. И за разлика от предишния път, няма стимулиращи облекчения или ддържавна помощ, която да помогне за смекчаване на удара.

Нов скок на инфлацията би могъл да тласне икономиката към стагфлация, или състояние на бавен икономически растеж, съпроводен с ускоряване на цените, допълва Слок.

Не е ясно дали повишението на цените през второто полугодие ще бъде еднократен скок, или ще постави началото на цикъл от ускорени увеличения на цените.

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отбеляза този риск на 24 юни, когато беше изслушан от Конгреса, допълва Investopedia.

„Ще видим отражението на митата върху потребителските цени в данните за юни и юли. С напредването на лятото трябва да започнем да го забелязваме.“, заяви той и добави: „Ако не го видим, сме напълно отворени към възможността ефектът от митата да е по-слаб от очакваното. Това ще бъде важно за бъдещата политика.“

Пауъл предупреди конгресмените, че очакванията за инфлацията могат бързо да се разколебаят, ако митата доведат до поскъпване, предвид скорошния опит на американците с висока инфлация. „Все още не сме възстановили ценовата стабилност и, ако настъпи сериозен и продължителен инфлационен шок, трябва да бъдем много внимателни“, допълни той.