Азиатските борси последваха Уолстрийт надолу
Азиатските акции паднаха в четвъртък, а доларът се търгуваше близо до шестмесечно дъно спрямо кошница от валути, след като несигурността на пазарите се засили - на фона на това, което предстои на президента Доналд Тръмп след появилите се данни, че се е опитал да влияе на федерално разследване.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.4%.
Японският индекс Nikkei изгуби 1.5%, докато основният индекс в Австралия записа спад от 1.2%. Понижението на южнокорейския KOSPI бе от 0.5%.
Цените на акциите в Азия последваха посоката на тези от Уолстрийт, където индексите Dow Jones и S&P 500 се понижиха с по около 1.8% вчера - след появилата се информация, че Тръмп се е опитал да влияе на федерално разследване.
Обвиненията не само породиха съмнения около бъдещето на политиката на Тръмп, насочена към засилване на икономическия растеж, но поставиха под съмнение това дали той ще довърши мандата си.
Малък, но увеличаващ се брой републиканци призоваха вчера за независомо разследване на евентуалната връзка между кандидат-президентската му кампания през 2016 г. и Русия, а един от тях дори спомена думата импийчмънт.
Азиатските акции не реагираха на новината, че бившият шеф на ФБР Робърт Мюлер бе назначен да разследва предполагаемата намеса на Русия в президентските избори в САЩ.
Доларът поскъпна с 0.25%, до 111.080 спрямо йената, след като преди това бе паднал до триседмично дъно от 110.530 йени. Доларът все още губи цели 2% от началото на седмицата.
При валутите еврото продължи ръста си от вчера и докосна 1.1174 спрямо долара, което бе най-високото ниво от ноември насам, преди да отстъпи леко до 1.1154.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, губи 0.1%, до 97.518 пункта и е недалече от шестмесечното дъно от 99.333 пункта, достигнато вчера.
Щатската валута пострада, след като лихвите по щатските държавни облигации намаляха значително на фона на обвиненията срещу Тръмп, които пък намалиха очакванията за икономически стимули.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации бе на ниво от 2.234%, след като вчера падна до 2.209, което бе най-ниското ниво от 21 април.
При суровините цената на петрола падна, след като вчера достигна двуседмичен връх. Усилията на ОПЕК за намаляването на производството отчасти подкрепиха цените на петрола, но те остават под натиск от все още голямото предлагане.
Цената на петрола от сорта брент се понижи с 0.25%, до 52.08 долара за барел.
Цената на златото се движеше близо до двуседмичния си връх, благодарение на по-слабия долар и на намалелия апетит към риск.
Спот цената бе на ниво от 1 263.02 долара за тройунция, което бе най-високото й ниво от 1 май насам.