Старият световен ред е още в сила, но изпитва проблеми
Четири месеца след началото на мандата на президента на САЩ Доналд Тръмп небето все още не се е паднало върху системата на световно управление, в чието изграждане от Втората световна война насам САЩ играе основна роля. Тя обаче е сериозно застрашена.
Тръмп не спази предизборните си обещания да обяви НАТО за остаряла организация, да се откаже от северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА), да приеме анексирането на Крим от страна на Русия или да обяви Китай за валутен манипулатор.
Въпреки това, приключилите наскоро срещи на Тръмп в Близкия изток и Европа изглежда оставиха традиционните съюзници на САЩ по-притеснени относно редицата опасения, които причиниха подобни тревоги и през миналия ноември, пише Bloomberg.
Те не са сигурни в ангажираността на Тръмп към колективния принцип на отбрана на НАТО, не разбират позицията му спрямо Русия, сериозно са загрижени за недоверието му към споразуменията за свободна търговия и за това дали ще изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата от 2015 г. Тръмп обяви в Twitter, че ще вземе решение следващата седмица.
“Въобще не сме в добра форма,’’ казва Франсоа Есбур, анализатор и председател на Международния институт за стратегически изследвания. “В някои отношения е по-зле, отколкото си мислех.’’ Той ги обяснява с буйния нрав на Тръмп и начина му на управление.
Вододелът на Меркел
Германският канцлер Ангела Меркел, която успяваше да се разбира добре с бившия президент на САЩ Джордж Буш, когато други европейци не успяваха, изглеждаше особено паднала духом, след като прекара три дни с Тръмп, първо във връзка с НАТО, а след това и на срещата на лидерите от Г-7 в Сицилия.
“Времето, в което можехме напълно да разчитаме на другите, до известна степен отмина – това е усещането ми от последните няколко дни,” заяви тя пред журналисти в Мюнхен в неделя. “Ние, европейците наистина трябва да поемем съдбата си в нашите собствени ръце.”
За някои съюзници, като арабските държави от Персийския залив и Израел, избирането на Тръмп се очаква положително, след като те получиха ясната подкрепа на САЩ в борбата им с Иран. Саудитска Арабия също така сключи сделка за закупуването на оръжие за над 100 млрд. долара от САЩ, както и не бе упрекната за традиционно слабите си резултати по отношение на зачитането на човешките права.
Подобно на Тръмп, тези страни смятат, че отношенията им със САЩ се възстановяват, след като се бяха обтегнали значително по време на предходния президент Барак Обама.
Съмненията, свързани с НАТО
Алиансът и институциите, които САЩ изгражда със сходно мислещи държави, обаче се справят не толкова добре.
“По отношение на Алианса трябва да се впуснем в постоянно ограничаване на щетите. Ясно е, че няма много какво да направим заедно,’’ казва Есбур.
В НАТО Тръмп пропусна ясно да заяви ангажимента на САЩ към принципа на Алианса за колективната отбрана, отбелязан в Член 5 от Вашингтонския договор. От Белия дом обявиха, че речта на Тръмп би трябвало да се тълкува в подкрепа на колективната отбрана, но съюзниците не останаха особено сигурни в това дали САЩ ще се притече на помощ, ако бъдат атакувани.
Гледайки кадрите от срещата на Тръмп с Меркел, японският премиер Шиндзо Абе и другите лидери на страните от Г-7 в Сицилия - Йън Бремър, президент на консултантската компания Eurasia Group, обяви, че е свидетел на “първата официална среща на Г-0.’’
Това е препратка към прогнозата на Бремър, че институциите и организациите, създадени след Втората световна война от САЩ и други демократични държави, като Г-7, Г-20, НАТО, Световната търговска организация и ЕС, ще спрат да функционират.
Ходовете на Китай
Докато на срещите на Г-7 и НАТО лидерите изпитваха затруднения просто да бъдат заедно, Китай точно бе приключила със среща, на която присъстваха 30 държави и бе представена инициативата „Един колан, един път“.
За разлика от срещата на Г-7, според Бремър, на тази среща е имало “истинска координация, стратегия и пари“, които стоят за инициативата. „Един колан, един път“ е мултимилиардна инфраструктурна програма за свързване на китайските производители с пазари по целия свят, която в същото време се очаква да засили икономическото и политическото влияние на Китай.
За сравнение, позициите на Тръмп в стил “Първо Америка’’, по отношение на търговията и климатичните промени, породиха опасения сред съюзниците, с които той се срещна в Брюксел и Сицилия, че има риск той да се откаже от ролята на САЩ като глобален лидер. Той вече изтегли САЩ от преговорите за Транстихоокеанското търговско споразумение.
Тръмп обяви победа
Докато се подготвяше да се върне в САЩ, Тръмп омаловажи всичките тези опасения.
“Постигнахме исторически напредък в подобряването на просперитета и сигурността на САЩ и на нашите съюзници,’’ заяви той пред американските военни в Сицилия, преди да отлети обратно за Вашингтон в събота. Според него, първата му чуждестранна обиколка като президент е била “хоумрън’’, използвайки терминология от бейзбола.
Помощниците на Тръмп признават необходимостта за изграждане на доверие с европейските съюзници, които бяха скептично настроени от част от реториката по време на предизборната му кампания. Държавният секретар Рекс Тилърсън и икономическият съветник Гари Кон заявиха пред американски журналисти, че е важно президентът да пътува и да се среща със своите колеги лице в лице, за да научава повече за техните очаквания и проблеми от самите тях.
Според двамата, независимо дали става въпрос за отношенията с мюсюлманите или за климатичните проблеми, 45-ият президент на САЩ бележи напредък.