Французите гласуват на първи тур от парламентарните избори. Вторият тур ще се проведе след седмица - на 18 юни.

Френските избиратели ще гласуват за 577 депутати в Националното събрание, 11 от които представляват французите, живеещи в чужбина. Всеки избирателен район обхваща около 125 000 души, съобщава Nova TV.

На първия тур се явяват общо 7882-а кандидати. Тяхната средна възраст е 48,5 години. Жените са над 42 процента. В сегашното Национално събрание жените депутати са едва 155 от 577, тоест 26,9 процента. Очаква се голяма част от състава на парламента ще бъде подновен, тъй като повече от 200 от досегашните депутати не се кандидатират за нов мандат.

Ако никой от кандидатите за дадено място не получи повече от 50 процента от гласовете на първия тур, двамата с най-много гласове автоматично се класират за втори тур.

Същото се отнася и за всеки кандидат, подкрепен от над 12,5 процента от регистрираните избиратели, дори да се класира трети или четвърти. На втория тур бива избран кандидатът, получил най-много гласове, независимо от избирателната активност.

В събота бе гласуването на първия тур в отвъдморските френски територии, а още преди седмица французите в чужбина гласуваха на първия тур.

Анализатори коментират, че тези избори са изключително важни за президента Еманюел Макрон, който се нуждае от голямо мнозинство в Националното събрание, за да прокара реформите си на фона на преживяващия пълна трансформация политически пейзаж в страната.

Според последното проучване на общественото мнение движението на Макрон "Република напред" ще спечели с 29 до 31,5 на сто от гласовете.

Днес и косовските граждани гласуват на предсрочните избори за новия 120-местен парламент, съобщават AP и агенция „Фокус“.

Обявилата независимост през 2008 г. Република Косово е призната от 114 държави, включително САЩ, Канада, Австралия и 22 държави - членки на Европейския съюз, включително и България.

Основните проблеми пред страната са граничната линия с Черна гора и отношенията със Сърбия, която не признава Косово като държава.

Главните претенденти за властта са коалицията от три партии, ръководени от бивши командири на Армията за освобождение на Косово, партията на премиера Иса Мустафа, лявонационалистическата партия „Движение за самоопределяне“ и „Сръбска Листа“, представляваща сръбското малцинство в Косово.