Вижте 4 стъпки, с които Google ще бори екстремисткото съдържание
Google публикува 4 конкретни стъпки, чрез които ще се противопостави на екстремисткото съдържание в сайта за видеосподеляне YouTube.
Кент Уолкър, главен съветник в компанията, посочи, че Google са „ангажирани да бъдат част от решението” в преследването на онлайн екстремистко съдържание, предава CNBC.
„Тероризмът е атака срещу отворените общества и да се справим със заплахата от насилие и омраза е критично предизвикателство за всички нас”, пише Уолкър в блога на компанията.
„Няма място за терористично съдържание в нашите услуги”, добавя експертът.
Четирите стъпки са:
1. Увеличаване на броя инженери, заети в разработката на изкуствен интелект, който да бъде обучен да разпознава и премахва екстремистко съдържание;
2. Увеличаване на броя независими експерти в програмата на YouTube – Trusted Flagger. Google ще добави 50 неправителствени организации към настоящите 63 НПО-та, които вече са част от програмата, като ще ги подкрепи с допълнителни грантови схеми. По данни на компанията, известията по Trusted Flagger са акуратни в над 90% от случаите;
3. Заемане на по-твърда позиция спрямо клипове, които не нарушават директно правилата на YouTube. Така например клиповете подстрекаващи на религиозна основа или проповядващи превъзходство ще се появяват с предупреждение. Освен това, тези видеоклипове няма да могат да печелят от рекламни послания, нито да бъдат препоръчвани или дори коментирани от потребителите. Целта е това съдържание да ангажира по-малко и да е по-трудно за намиране.
4. YouTube работи с Jigsaw – компанията зад „The Redirect Method”, служещ за разпращане на послания към потребители, които са потенциални нови попълнения на „Ислямска държава”, с цел влияние върху тяхното мнение относно евентуално присъединяване към екстремистки организации. Според Google тези послания се радват на голям интерес, като потенциалните попълнения кликат върху тях с „необичайно висока честота”, което е довело до над половин милион изгледани минути на антитеротистичните клипове.
Новите мерки на Google идват след редица критики към технологичния гигант, че не прави достатъчно в борбата с екстремистко съдържание.
Премиерът на Великобритания Тереза Мей призова технологичните компании да правят повече по отношение на проследяване и прихващане на онлайн екстремизма, в изказване след терористичната атака в Манчестър. Мей заедно с френския президент Еманюел Макрон даже споменаха, че е възможно въвеждане на санкции за корпорации, които се провалят относно екстремисткото съдържание.
Google се съгласиха, че борбата с терористичното съдържание е трудно, но посочиха, че са ангажирани да направят повече по въпроса.