Продажбата на оръжия беше основна част от неотдавнашното посещение на Доналд Тръмп в Саудитска Арабия, при първата му официална обиколка като президент на САЩ.

Постигнатото споразумение с Рияд включваше продажбата на отбранителен пакет на стойност 110 млрд. долара. Той включваше предоставянето за период от десет години на танкове, бойни самолети, бойни кораби, ракети с прецизно насочване.

Това се случи, въпреки обвиненията срещу страната от Персийския залив за големия брой цивилни, загинали във войната, която саудитците водят в Йемен. Този вид договори не са новост. САЩ са основен доставчик на оръжия за Близкия изток от много години.

Растеж

Анализ на Международния институт за изследване на мира в Стокхолм (Сипри) показва, че в последните четири години (2012-2016 г.) вносът на оръжие за страните от Близкия изток се е увеличил с 86%.

„Саудитска Арабия беше вторият най-голям вносител на оръжие в света между 2012 и 2016 г., след Индия, с растеж от 212% от 2007-2011 г.“, пишат авторите на изследването. САЩ пък са били най-големият износител на оръжие в същия период.

„Износът им е нараснал с 21% спрямо 2001-2011 г. Почти половината от износа е насочен към Близкия изток“, пише Сипри. Въпреки че повишението се случи по време на мандата на Барак Обама, администрацията му наложи някои ограничения на продажбата на оръжия на определени страни заради притеснения относно човешките права.

Тази година обаче администрацията на Тръмп започна да отменя ограниченията. През март Държавният департамент блокира ограничение на Обама върху продажбата на оръжия на Бахрейн след обвинения в злоупотреби срещу опозиционни групировки от страна на шиитското мнозинство в страната.

Решението ще позволи продажбата на бойни самолети F-16 и друго оръжие на Бахрейн в пакет, оценяван на 2.7 млрд. долара. В Бахрейн е разположен Пети американски флот, който патрулира стратегическия Персийски залив.

Притеснения

В началото на месеца американският Сенат имаше намерение да блокира пакет на стойност 500 млн. долара за ракети с прецизно насочване за Саудитска Арабия заради притеснения относно саудитската военна кампния в Йемен.

Всички фракции, замесени в тази война, започнала през 2014 г. и която подложи голяма част от страната на глад и отне живота на над 10 000 души, са обвинявани, че са извършили злоупотреби с човешки права и военни престъпления.

Сенаторите, които се противопоставиха на продажбата на оръжия, се оказаха много критични към ролята на Саудитска Арабия в конфликта и към все по-високия брой цивилни жертви там. Продажбата обаче беше одобрена от американския Сенат.

Катар също е голям вносител на оръжие. Както отбелязва Сипри, в последните години „вносът на оръжие от Катар е нараснал с 245%“. Миналата седмица американският министър на отбраната Джеймс Матис подписа споразумение на стойност 12 млрд. долара за продажбата на 36 бойни самолета F-15 на Катар.

Смущаваща ситуация

Споразумението се появи в момент, когато Саудитска Арабия и страните от региона наложиха строга икономическа и дипломатическа блоката на съседен Катар заради подкрепа за терористи. Президентът Тръмп бързо публикува туит, с който одобри мярката.

„Казват, че ще заемат твърда линия във финансирането на екстремизма и всичко сочи към Катар. Може би това е началото на края на ужаса на тероризма“, написа Тръмп в Twitter.

„Много е смущаващо за световните лидери и членове на Конгреса, когато Белият дом прави две напълно противоположни неща“ по отношение на Катар, каза конгресменът от Демократическата партия Тед Лию на заседание на Конгреса.

Трябва да се отбележи, че Катар приема най-голямата американска военна база в Близкия изток, военно-въздушната база Ал Удеид, използвана при контратерористичните мисии на САЩ и съюзниците им в Афганистан, Ирак и Сирия.

Основен пазар

Изглежда, че Близкият изток, регион, обхванат от многобройни конфликти, ще продължи да бъде един от основните вносители на оръжие в света. А САЩ ще са основният му доставчик. „В последните пет години един от основните пазари за оръжие на САЩ бяха страните от Близкия изток, особено Саудитска Арабия“, казва Петер Веземан, изследовател в Сипри.

„Въпреки че Обама наложи някои ограничения, като цяло те бяха почти невидими. Сега всичко показва, че с Тръмп ще бъде по-лесно, отколкото беше преди страни като Саудитска Арабия, Бахрейн и други държави в региона да се сдобият с оръжия, произведени в САЩ“, допълва той.

Стратегия

Въпросът е дали Тръмп има стратегия за Близкия изток отвъд продажбата на оръжия на региона. Говори се за явно разминаване между желанието за продаване на повече оръжия в региона и стратегията за прекратяване на конфликтите там.

Петер Веземан казва, че Тръмп изглежда няма стратегия „отвъд продажбата на оръжия за създаване на работни места в САЩ“. „Явно е игнорирал всички притеснения за човешките права. И изглежда изключително противоречиво да предоставяш всички оръжия, които искат страните от Близкия изток и особено всички оръжия, които могат да платят“, допълва той.

Някои анализатори смятат, че липсата на стратегия може да се окаже риск в изключително въоръжен регион, обхванат от многобройни конфликти. Говори се например за възможността сунитските съюзници на Саудитска Арабия да използват оръжията, за да атакуват основния си враг в региона – Иран.

„Виждаме, че тези оръжия се внасят не само за изложба. Страни като Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар все още ги използват до голяма степен в Йемен, Либия и Сирия“, казва Петер Веземан.

„Това поставя сериозни въпроси относно използването на силата като форма на външна политика и ни кара да се запитаме дали тези оръжия могат да бъдат използвани срещу Катар или за оказване на натиск върху Иран“, обяснява изследователят от Сипри.

„Рискът тук е, че се доставят големи количества оръжие не само от гледна точка на обеча, но и от гледна точка на технологиите в регион, в който не съществува никаква система за контрол на оръжията и където никой не иска да обсъжда този въпрос“, допълва Веземан.