Финансови уроци за нашите деца
Сигурно ви се е случвало детето да ви отговори да отидете до банката или банкомата и да изтеглите пари, при положение че нямате в себе си налични средства за покупката на поредната играчка. Е, значи е време да си поговорите с нея/него за парите.
Кога трябва да започнем да говорим с децата на тема пари? Колкото по-рано, толкова по-добре.
1. Парите не растат по дърветата
Добре е да обясните на детето/децата си, че парите са ограничен ресурс. Споделете им, че срещу работата ви се заплаща определена сума, която за най-сигурно седи в банката и когато ви трябва известна сума - можете да изтеглите от там. Това обаче не може да се случва постоянно, тъй като те ще свършат.
2. Бюджет
И друг път сме споделяли с вас колко важно е да имате семеен бюджет. Направете го обаче с детето ви, за да знае, че част от парите, които изкарвате, отиват за плащането на комунални услуги, заеми, храна, дрехи и др. Все пак допитвайте се и до тях при взимането на по-дребни решения, тъй като така те също ще се почувстват важни.
3. Джобните
В случай че вече давате джобни на мъниците ви, то добре е да опитате със седмични, а не дневни. Е, голяма е вероятността те да бъдат похарчени още в първия или втория ден на седмицата, но това е идеален начин да ги научите, че ще останат без пари до края на седмицата.
Така най-лесно ще се подготвят за идните години. Запомнете: в никакъв случай не им давайте още пари, при положение че вече са изхарчили седмичния си бюджет.
4. Хубавите неща стават бавно
Предполагаме, че децата ви искат всичко сега - нова играчка, нов таблет, а защо не колело/тротинетка и какво ли още не. Дайте им възможност да изберат едно от всичките си желания. В случай че нямате достатъчно средства на разположение, дори поставете горна граница на покупката (бел. ред. до 20 или 50 лв., например).
5. Супермаркетът
Направете списък с нещата, които ви трябват оттам и го следвайте. Отново ще дадете добър пример на детето си. Дори може да сравните цените на отделни стоки, да потърсите промоциите и да купите от тях.
6. Спестяването
Готино е, нали? В случай че пестиш част от парите си, ще можеш да си купиш продукт, който силно желаеш, но струва повече пари. Е, ако той/тя спестят желаните средства, нека те платят на касата. Така отново ще се почувстват доста по-добре. Помагайте им - давайте им стотинки, но също нека помислят и дали могат да отделят от джобните си.
7. Лихвата
Лихви по депозити и лихви по кредити. Обяснете им, че в случай че спестявате, банката може да ви предложи лихва, с която да увеличите парите си. При положение че искате кредит, за да купите нов дом, кола или да направите ремонт вкъщи, ще трябва да платите лихва на банката за ползваните средства.