11 банки държат 90% от спестяванията ни
Депозитите на домакинствата в страната вече седми месец се задържат над 47 млрд. лв. Само през юни - последния месец, за който от Българска народна банка наскоро публикуваха данни, се отчита ръст от 94 млн. лв.
Повишението е третото най-голямо за настоящата 2017 г., въпреки рекордно ниските лихви, предлагани от банките у нас.
От началото на годината се отчита ръст от 375 млн. лв., а за последните 12 месеца спестяванията на населението растат с 2.4 млрд. лв., или средно по 200 млн. лв. на месец.
За вложенията си от 47.57 млрд. лв. в момента населението е получило 105 млн. лв. лихви спрямо 188 млн. лв. за преди година и 374 млн. лв. за първите шест месеца на 2015 г.
Справка на Profit.bg сочи, че 11 от 25-те банки, предлагащи депозитни продукти на клиентите си, държат малко над 90% от парите ни на влог.
Лидери в това отношение са Банка ДСК и Уникредит Булбанк, където са съсредоточени над 15 млрд. лв. от депозитите – съответно 7.8 млрд. лв. и 7.6 млрд. лв.
Третата най-предпочитана банка за нашите пари е Първа инвестиционна банка, която към момента се намира на същото това трето място в класацията за най-голяма банка у нас по размер на активите си.
Топ 5 се допълва от Пощенска банка и Обединена Българска банка с респективно 4.05 и 3.8 млрд. лв., изпреварили Централна кооперативна банка и Сосиете Женерал Ескпресбанк.
С депозитна база от над 1 млрд. лв. са още Райфайзенбанк, Банка Пиреос, Алианц Банк и Инвестбанк.
Именно с две от последните банки са свързани и част от новините напоследък в банковата ни система.
Докато Банка Пиреос по всяка вероятност може да смени собствеността си, както посочват материали в гръцката преса, то Инвестбанк и Българо-американска кредитна банка са сред желаещите да придобият ТБ Виктория.
Едно е сигурно – новините от банковия сектор през есента се очаква да са горещи.