Албиносите на Танзания: избивани още при раждането си
Холандският фотограф Маринка Масюс създаде фотосерия "Под същото слънце", за да повиши осведомеността за ужасните обстоятелства, при които живеят хората с албинизъм в Танзания.
Нейната цел е да покаже красотата им и да отправи послание за приемането им от обществото.
В Танзания, когато човек страда от албинизъм, се смята за зъл, посочва BoredPanda. Дори се счита, че убиването на човек, страдащ от тази рядка болест, носи късмет.
Страховете и суеверията, свързани с албинизма, са вкоренени много дълбоко в танзанийското общество. Толкова дълбоко, че много жени, които раждат деца с албинизъм, убиват бебето още след раждането.
Ако жената откаже да направи това, се превръща в социален изгнаник.
Много деца с албинизъм са лишени от най-фундаменталните човешки права. Те са презирани и учени, че са зли, че тяхното съществуване е проклятие. Те живеят в постоянен страх от брутални атаки.
Поради убийствата много деца с албинизъм сега обитават лагери. Отхвърлени от семействата си, те живеят отделно от обществото, за да се предпазят от него.
Освен суеверията, аблинистите в Танзания са изправени и пред друга заплаха. Тяхната кожа и очи са без никаква пигментация, което означава, че те нямат естествена защита срещу суровото африканско слънце.
Това води до тежки изгаряния всеки ден - отново и отново, които с времето се превръщат в кафяви петна (обикновено по лицето) и в рак на кожата.
Специализираните организации работят усилено, за да осигурят слънцезащитни продукти в Африка, за да помогнат на хората с албинизъм.
Една от страните с най-висока честота на албинизъм е Танзания, където се смята, че със състоянието живеят около 150 000 души.
Приема се, че средната честота на това заболяване по света е 1:17 000 души.
Албинизъм е наследствено заболяване, което засяга очите и/или кожата. Предизвиква се от нарушение в образуването на пигмента меланин в кожата.