Хранителни стоки, поща и дори пица сега могат да бъдат доставени до отдалечени краища на света, които до този момент са били откъснати, защото нямат адрес, пише ВВС.

В Монголия хората могат да кандидатстват за откриване на банкова сметка, използвайки трите думи, за да обозначат къде живеят. Системата разделя света на 57 трилиона 3 кв. м, всеки от които с адрес от три думи.

What3words участва в конференцията TEDGlobal в Аруша, Танзания, като разказа за усилията си да даде „адрес на всеки“.

„Без адрес все едно не съществувате. Толкова много услуги, които хората приемат за даденост, като кандидатстването за банкова сметка или комунални услуги, изискват адрес. За някои хора или е невъзможно, или е голямо усилие да се сдобият с адрес“, каза съоснователят на британската стартъп компания Крис Шелдрик.

Благотворителна организация в Дърбан, Южна Африка, използва системата, за да предостави адрес от три думи на 11 000 бременни жени. „Преди това те се обаждаха на линейка, която се нуждаеше от часове, за да ги намери. Сега просто могат да се обадят и да дадат адреса си от три думи“, казва Шелдрик.

Domino's Pizza използва системата, за да доставя пици на карибския остров Синт Мартен. What3words подписа договор с банка „Кхан“ в Монголия, който ще позволи на местните жители да изписват трите думи, съставляващи местоположението им, във формуляр, когато кандидатстват за откриване на банкова сметка.

A post shared by what3words (@what3words) on

Безопасното и сигурно доставяне на кредитни карти в ръцете на клиентите ни е много важно за нас“, казва Джавхлан Турмункх, заместник генерален директор на банка „Кхан“.

„Предвид факта, че предоставените адреси от нашите клиенти често не са разпознавани от платформите за карти, избрахме да използваме адреси от три думи, наред с конвенционалните пощенски адреси, при доставянето на картите. Това означава, че независимо къде живеят клиентите ни, ще можем да доставяме карти по сигурен начин“, допълва той.

По-рано този месец What3Words подписа споразумение и с нигерийската пощенска система. Нигерия е една от най-големите икономики в Африка с над 180 милиона души, но само 20% от жителите й могат да получават пощата си у дома.

Нигерийската пощенска и телекомуникационна служба си постави за цел да увеличи процента до над 70 в идните две години.

Системата вече беше възприета от пощенските служби в Монголия, Кот д'Ивоар, Тонга и Соломоновите острови.

Просто решение

Крис Шелдрик създал компанията през 2013 г., след 10-годишна кариера на музикант. „Всеки ден отивахме на ново място и хората винаги се губеха. Опитах да накарам бандата ми да използва
GPS координати, но те се съпротивляваха или изписваха координатите погрешно. Говорех си с приятел, който е математик, как можем да измислим нещо просто“, разказва Шелдрик.

Те създали математическа формула и списък от 40 000 думи. Първоначално системата била на английски език, но вече е преведена на 14 езика.


What3Words обаче е подложена на критики не само заради ограниченията за използване на данните й, а и заради това, че кара компаниите да плащат за внедряването на услугата й в други продукти.

Въпреки напредъка, очертан на TEDGlobal, платформата трябва да извърви дълъг път, преди да се превърне в мейнстрийм. Едуард Андерсън, главен технолог в представителството на Световната банка в Танзания, опитва да приспособи системата, за да улесни доставянето на учебници на гимназии и за откриване на счупени водни помпи в страната.

Купиха луксозна улица в Сан Франциско без собствениците да знаят Собствениците на имоти на Presidio Palace не плащали имотен данък в продължение на години и улицата била обявена на търг

Това е разумна идея, но не веднага става ясно какъв е проблемът. За да потърсите трите думи, трябва да имате GPS координати, така че въпросът не е да установите къде се намирате вие, а да кажете на другите хора къде сте“, казва Андерсън.

Според него може да има пазар за системата при гласово активираните услуги. „Можете да кажете адреса си на самоуправляващи се автомобили или за доставка с дрон“, отбелязва той.