Ураганът Харви е едно от най-скъпите бедствия в историята на САЩ
Единственото сигурно нещо относно финансовите измерения на урагана Харви, е че това е едно от най-скъпите природни бедствия в историята на САЩ.
Общите загуби засега от урагана възлизат на 75 млрд. долара. В това се включват засегнатите недвижими имоти, загубените заплати и възпрепятстваният бизнес.
„Със сигурност ще бъде в топ 5”, казва Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics.
Moody’s изчисляват, че стойността на унищожените и засегнати недвижими имоти възлиза на сума между 45 и 65 млрд. долара, докато икономическите загуби се оценяват на ниво между 6 и 10 млрд. долара.
Ако приемем, че цената от 75 млрд. долара е реалистична, то тази сметка поставя Харви на второ място по най-скъпи природни бедствия в САЩ. Бурята Санди, която вилня през 2012 година, е нанесла щети за 73 млрд. долара, ако се преизчисли стойността на вредите към днешната стойност на долара.
Освен загубите, измерени в щети по недвижими имоти, бизнесът в един от най-големите градове в САЩ се намира в положение на застой. Голям дял от нефтения капацитет на страната не работи в момента, пристанището и летището в Хюстън пък са затворени. Някои бизнеси ще успеят да се върнат към нормално функциониране, но други са загубени перманентно. Всичко това веднага води до отражение в икономиката на САЩ, като цените на бензина скачат при застинал въздушен превоз.
Друг анализ на Enki Research изчислява щетите от Харви на ниво межу 48 и 75 млрд. долара. Това е по-висока прогноза спрямо тази от вторник, когато долната граница бе 42 млрд. долара според анализа на компанията.
„Нормалната методология просто не работи при бури като Харви”, казва Чък Уатсън, директор проучвания и разработки в компанията за проучвания. По думите му, отломките от изпочупените покъщнина, коли и домове на хората в Хюстън се спускат по начин, който може да запуши канализацията и да върне водата обратно, което ще доведе до допълнителни щети. „Наводнението е ужасно комплексно нещо за прогнозиране”, казва експертът.
Друг анализ пък вдига прогнозата за вредите от бедствието на 160 млрд. долара. От AccuWeather посочват, че по този начин Харви ще надмине цената на урагана Катрина, който нанесе щети за 118 млрд. долара. „Бедствието едва сега започва в някои области”, казва основателят и президент на компанията Джоел Майерс.
„Части от Хюстън, четвъртият по големина град в САЩ, ще бъдат необитаеми за седмици, дори месеци поради вредите от водата, последващия мухъл, разпространението на зарази и всичко останало, което може да последва.”, казва Майерс. По думите му, цената на Харви може тепърва да нарасне.
„Ако сграда изчезне, дори и застрахователите да платят за нейното повторно построяване, парите ще трябва да дойдат от нечий джоб”, посочва Майерс. „Част от бизнеса никога няма да отвори врати отново. Някои може и да се съвземат, но работодателите няма да имат пари за заплати със седмици или месеци. Инфраструктурата е повредена изключително сериозно”, казва експертът.
Голямата част от щетите няма да бъдат поети от застрахователите, тъй като стандартните полици не включват вреди причинени от наводнение. Само федералната застраховка против водни бедствия може да свръши работа, но проблемът е, че едва 15% от домовете имат подобна застраховка.