Как живее най-дългогодишният президент в света?
След близо четири десетилетия като лидер на Екваториална Гвинея Теодоро Обианг Нгуема Мбасого е най-дългогодишният президент в света.
И след като беше избран за председател на партията си за „неопределен период“ през юли, изглежда няма намерение скоро да отстъпи президентския пост. Заради честите слухове за критичното му здравословно състояние, възобновени отново миналия уикенд от някои испански ежедневници, партията му побърза да ги определи като „измами и лъжи“ и да публикува на уеб страницата си снимки на 75-годишния държавник, който изпълнява нормално обществената си дейност.
Засега няма признаци, че Обианг скоро ще последва примера на президента на Ангола, втори в списъка на най-дългогодишните лидери в света, който реши да не участва на последните избори. Обианг вече беше потвърден като кандидат на партията през 2022 г., пише ВВС.
Колониално минало
Екваториална Гвинея е единствената африканска територия, където официалният език е испански. Тя се сдобива с независимост през 1968 г. Само 11 години по-късно Обианг пое властта в страната, след като застана начело на военния преврат, който сложи край на предишното управление.
Наред с другите си ръководни длъжности Обианг е директор на „Черния плаж“, затвор, през който са преминали хиляди затворници и където според различни хуманитарни организации малтретирането и погазването на човешките права са били често явление.
Начело на първото свалено управление, при което загиват хиляди хора, мнозина напускат домовете си, училищата са затворени и е забранен католическият култ, стои не някой друг, а чичото на Обианг Франсиско Масиас Нгуема, който след това е съден и екзекутиран.
След идването си на власт Обианг смекчава някои ограничения на предшественика си, но запазва наследения здрав абсолютен контрол при управлението.
Полемика на изборите
Военен по образование, Обианг получи масова подкрепа – над 93%, на всички президентски избори и референдуми до момента.
През 1996 г. в страната беше разрешено хората да участват и в алтернативни формации на Демократическата партия на Екваториална Гвинея. В голяма част от избирателните окръзи обаче привърженици на опозицията решиха да се оттеглят няколко дни преди изборите, тъй като счетоха, че е извършена измама и да допуснати нередности в процеса.
ЕС, например, определи изборите от 2016 г. като „изгубена възможност за демократизиране на страната“ и разкритикува „инцидентите срещу кандидати на опозицията“. Неправителствената организация Хюман Райтс Уоч критикуваше в миналото злоупотребите срещу опозиционери в страната като произволни арести, преследване и мъчения. Бившият посланик на САЩ в Екваториална Гвинея Франк Ръди определи Обианг през 2008 г. като „убиец, мъчител и крадец“.
„Мнозина казват, че им е омръзнало да ме виждат. Минаха 36 години, така е. Но посветих живота си на тази страна“, каза президентът в началото на предизборната кампания миналата година.
Непрозрачна страна
Но освен настоящият президнт, много членове на семейството му заемат управленски постове в Екваториална Гвинея. Най-яркият случай беше назначаването на сина на Обианг Теодоро за вицепрезидент на страната миналата година. Според Конституцията на Екваториална Гвинея в случай, че президентът почине, постът му ще бъде зает от вицепрезидента.
По-известен като Теодорин, синът на президента нашумя с екстравагантностите си и страстта си да колекционира имения и спортни коли. Френски съд съобщи през 2009 г., че е започнал разследване, за да установи дали семейството на президента Обианг е използвало държавни средства, за да купува луксозни къщи и коли във Франция.
48-годишният Теодорин е натрупал несметно богатство според социалните мрежи – палати със златни кранове на чешмите в Париж, гараж, пълен с луксозни коли Rolls-Royce, частни самолети...В момента той е съден във френската столица за корупция и злоупотреби с държавни средства, които вероятно са изнесени от страната му.
Възражението на защитата му, че притежава дипломатически имунитет беше отхвърлено от съда.
През 2014 г. синът на президента Обианг предаде на властите в САЩ имение в Малибу, Ferrari и колекция от вещи на Майкъл Джексън. Не е лесно да анализираш сметките и държавния бюджет на Екваториална Гвинея. В последните години страната е смятана за „твърде непрозрачна“, за да бъде включена в индекса за глобалната корупция на „Трансперънси Интернешънъл“.
Неравномерно разпределено богатство
На фона на този луксозен живот и прекомерно богатство реалността за мнозинството от населението на Екваториална Гвинея е доста различна.
Творецът, най-богата жена и най-големият скандал във Франция Как любопитната връзка между Лилиан Бетанкур, наследничката на козметичната компания L’Oreal, и Франсоа Мари Бание сътвори най-големия скандал в последните години във Франция
Макар че е една от най-богатите страни в Африка от гледна точка на доходи на човек от населението благодарение на големите запаси от петрол и газ, богатството не е разпроделено равномерно сред 1.2 милиона жители. Икономическото й положение е критично от 2014 г. заради спада на цената на петрола.
На глобално равнище Екваториална Гвинея заема едва 135-о място в Индекса за човешко развитие. Продължителността на живота е 54 години за мъжете и 57 години за жените, един от най-ниските индекси в света.
Според СЗО над половината от населението няма достъп до питейна вода. Това е най-ниският процент на целия африкански континент.