Кои са най-добрите заместители на млякото?
Следването на безмлечна диета става все по-често срещано поради потенциалните опасения за здравето, свързани с редовната консумация на млечни продукти.
Хората, които търсят алтернатива на млякото, обикновено го правят, за да облекчат някои симптоми на алергия или непоносимост към такива продукти, като храносмилателни проблеми, стомашни болки, подуване на корема, кожни реакции.
Много хора обаче избягват млечните продукти, защото според тях съдържат хормони, които могат да нарушат физиологичните и патологични функции на организма, да окажат влияние върху растежа или да увеличат риска от редица заболявания.
Изборът на човек да консумира или не млечни храни е строго индивидуален, но е факт, че в последните години немлечните алтернативи стават все повече и по-достъпни.
Много от тях предлагат аналогични на млечните нутриенти, но не забравяйте, че има и такива, които съдържат голямо количество добавки и химия, което може да окаже негативно влияние върху организма и здравето.
Ако изберете немлечните напитки и храни за вашата диета, ето списък с няколко важни съставки и вещества, за които трябва да внимавате:
Високо-фруктозен царевичен сироп: този подсладител се получава от царевично нишесте и може да доведе до повишаване на теглото, по-високи нива на холестерол, сърдечни заболявания.
Частично хидрогенирано соево масло: соевото масло и други хидрогенирани масла съдържат транс-мазнини, гранясват по време на хидрогенирането и могат да причинят възпаления.
Естествени аромати: Този термин няма строго определение. Това означава, че в хранителния продукт има неизвестни добавки, които могат да бъдат получени от нездравословни източници.
Карагенан: Тази обща хранителна добавка може да причини храносмилателни проблеми, възпаление и язва.
Добавена захар: Единствената естествена форма на захар е тази, която идва от храни, като плодове и зеленчуци, но в някои алтернативи на млечните продукти количествата на захарен сироп, сироп, малцова захар и захарни молекули са високи.
Зависимостта от захарта става все по-голяма и затова експертите съветват да се избягват продукти, при които има големи количества добавена захар.
Соя: типът соя, който обикновено се използва в немлечните напитки, съдържа фитоестрогени, които имитират естроген в тялото. Това е особено проблемно за жените, тъй като може да доведе до хормонален дисбаланс и да увеличи риска от рак на гърдата и рак на маточната шийка.
Друг основен проблем със соята е, че над 90% от нея днес е генно модифицирана, а тези храни са свързани с много здравни проблеми, включително храносмилателни и алергични реакции. Експертите не препоръчват соевото мляко, като алтернатива на обикновеното мляко.
А ето и трите най-добри алтернативи:
1. Кокосово мляко
Кокосовото мляко е източник на важни хранителни вещества, включително магнезий, фосфор, желязо и калий. То също съдържа лауринова киселина, рядка мастна киселина, която лесно се абсорбира от организма и се използва за енергия.
Пълномасленото кокосово мляко е с високо съдържание на калории и въпреки че е с много ползи за здравето, трябва да се придържате към по-малки порции.
2. Бадемово мляко
Бадемовото мляко е най-широко използваното растително мляко, осигуряващо защитни фитостеролови антиоксиданти и ненаситени мастни киселини, като същевременно съдържа пробиотични компоненти, които допринасят за здравословния бактериален растеж на червата и подпомагат храносмилателната система.
Бадемовото мляко има противовъзпалителни свойства и може да бъде по-лесно за смилане от обикновеното. Недостатъците му са, че обикновено се ароматизира и има добавени захари.
3. Козе мляко
Докато козето мляко е технически считано за млечен продукти, то все пак може да бъде добър вариант за тези, които избягват кравето, защото се смила много лесно, причинява по-малко възпаление и проблеми с храносмилането.
Също така то съдържа по-малко лактоза (млечната захар, която причинява нетолерантност при някои хора), отколкото кравето и предоставя дълъг списък от полезни за организма хранителни вещества.