Всеки един човек, който живее в развития цвят, е консуматор. И въпреки че тези хора са само малка част от световното население, те използват повечето от ресурсите на Земята.

Фактите стават още по-обезпокоителни и предвид това, че населението на света постоянно нараства, а това означава и по-голямо потребление.

Вижте няколко обезпокоителни факта за консуматорското общество, които трябва да знаете:

Днес има повече от 1.7 милиарда човека от "потребителския клас". Половината от тях сега са от развиващия се свят. Консумативният начин на живот на 20 век в Европа и Северна Америка се превърна в глобален в 21 век.

През 2000 г. сумата, похарчена от частните домакинства по целия свят, достигна 20 трилиона долара. Това е четири пъти повече спрямо 1960 г.

С нарастването на доходите хората получават по-голям достъп до потребителски стоки. През 2002 г. три четвърти от човечеството живеят в къща с поне един телевизор.

Част от повишеното потребление може да се обясни с нарастването на населението. ООН предвижда 41% ръст до 2050 г. - до почти 9 милиарда души. Повечето от тях ще се намират в развиващите се страни.

САЩ са една от малкото развити страни, чийто население се очаква да расте по-бързо спрямо останалите. До 2050 г. се предполага, че те ще имат до 100 милиона повече жители.

Това означава, че дори ако средният американец консумира с 20% по-малко месо през 2050 г., общото потребление на месо ще продължи да е с 5 милиона тона по-голямо.

Нарастващата част от потребителския клас живее в развиващия се свят. Китай и Индия сега са дом на 20% от тези хората, или около 352 милиона души, което е повече от цялата Западна Европа.

12% от хората, живеещи в Европа и Северна Америка, представляват 60% от потребителските разходи, докато 60%, живеещи в Южна Азия и Африка на юг от Сахара, малко над 3%.

Ако се решат проблемите на света в областта на околната среда и икономическите различия се изравнят, страните няма да трябва да харчат толкова. Вместо това те биха могли да инвестират в създаването на по-високо качество на живот за своите граждани.



Към момента повече от 2.8 милиарда души получават по-малко от 2 долара на ден. 1 милиард от тези хора дори нямат достъп до чиста питейна вода.

Според ООН над 800 милиона души страдат от недохранване.

Въпреки че САЩ съставляват само 5% от световното население, те харчат почти 25% от изкопаемите горива в света.

Ако нивата на консумация в Европа и Северна Америка се възпроизведат дори за половината от 9-те милиарда души, които се очаква да бъдат живи до 2050 г., въздействието върху качеството на въздуха, водоснабдяването и дори човешкото здраве би било опасно.

Понастоящем Земята има около 1.9 хектара биологично продуктивна земя на човек, но средният човек вече използва 2.3 хектара.

В единия край на спектъра е средният американец, който използва 9.7 хектара. От другата страна е гражданин на Мозамбик, който използва 0.47 хектара.

Но защо напредничавите народи искат да ограничат потреблението си? Това звучи несправедливо, особено ако развиващите се постепенно увеличават своето. Една от най-убедителните причини е, че след определен момент преголямото потребление води до влошаване на човешкото здраве и качеството на живот.

Докато потреблението в развития свят се увеличава, в САЩ средната продължителност намалява за пръв път през 2016 г. след 22 години, до голяма степен поради сърдечни заболявания.

65% от възрастните в САЩ са с наднормено тегло или със затлъстяване, което води до загуба на живота на почти 300 000 души всяка година, както и стотици милиарди долари разходи за здравеопазване.

Докато в 20 век повишаването на качеството на живот е било чрез увеличаване на потреблението, днес развитият свят е изчерпал предела си на допълнително потребление. През 21 век ще трябва да се съсредоточим върху повишаване на качеството на живот по други начини, и по-специално чрез ограничаване на потреблението.

Икономистите, политиците и правителствата започват да насърчават използването на обществено предоставени стоки и услуги, като здравеопазване и транспорт.