Акциите в Азия получиха подкрепа от щатските технологични гиганти
Цените на акциите в Азия нараснаха днес, след като книжата на технологичните компании получиха подкрепа от солидните печалби на щатските технологични гиганти и от високото ниво на предварителните поръчки за новия iPhone X на Apple.
В същото време цените на петрола се движеха близо до 2-годишни върхове на фона на опасенията около предлагането.
От Apple Inc обявиха, че предварителните поръчки за iPhone X, които започнаха в петък, са “извън всякакви класации”, което е благодат за азиатските доставчици, като южнокорейската LG Display и тайванската Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.
Акциите на технологичните компании записаха най-голям ръст в азиатско-тихоокеанския индекс MSCI, който бележи повишение от 0.5%. Акциите на Samsung Electronics оглавиха ръста.
Акциите на енергийните компании също се представиха добре, като цената на петрола от сорта брент бе на най-високата си цена от юли 2015 г., след като Саудитска Арабия се съгласи да подкрепи удължаването на споразумението за глобалното производство.
Южнокорейският индекс KOSPI нарасна с 0.2%, докато австралийският основен индекс се покачи с 0.3%.
Японският Nikkei се стабилизира близо до най-високото си ниво от средата на 1996 г., като от началото на октомври вече скача с 8%.
В САЩ цените на акциите на Alphabet, Amazon и Microsoft скочиха през миналата седмица, след отчетеното солидно тримесечно представяне от трите компании, което съответно повиши и щатските индекси.
Книжата на Amazon, които поскъпнаха с 13.2%, бяха в овновата на най-големия тласък на индекса S&P 500 в петък, след като компанията обяви скок в печалбата за последното тримесечие.
Apple се очаква да обяви своите резултати в четвъртък.
На валутните пазари доларовият индекс бележи леко понижение на фона на очакваните новини около избора на председател на Федералния резерв. Смята се, че членът на борда на управителите Джером Пауъл е предпочитаният кандидат.
Очакванията, че Пауъл ще заеме поста, ограничиха ръста на долара и свалиха лихвите по 2-годишните щатски държавни облигации от деветгодишния им връх. Официалното изявление за новото назначение се очаква тази седмица.
В Европа политическата несигурност и решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) да продължи със стимулите натежаха над еврото, което записа най-голямата си седмична загуба от началото на годината.
Еврото се стабилизира на ниво от 1.1613 долара, недалече от нивото от 1.1573, което бе най-ниското от 20 юли насам.
В петък Испания разпусна местните правителство и парламент в Каталония и свика предсрочни избори, след като областта обяви независимост.
Решението на ЕЦБ от миналата седмица да продължи изкупуването на облигации до септември 2018 г. също оказа влияние на еврото, което свали лихвите по 2-годишните германски държавни облигации.
При суровините медта се търгуваше близо до двуседмично дъно. Ценалата на златото губи 0.1%, до 1 270.74 долара за тройунция.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 4 цента, до 53.94 долара за барел.