Слабо представяне на акциите в Азия след пониженията на Уолстрийт
Азиатските акции се представят незадоволително днес - след пониженията на Уолстрийт вчера, а доларът поевтиня на фона на новината, че разследващите евентуалната намеса на Русия в президетските избори в САЩ през 2016 г. са повдигнали обвинение на бившия ръководител на предизборния щаб на президента Доналд Тръмп.
Изнесените днес данни показаха по-голямо от очакваното забавяне в ръста на фабричното производство в Китай, като това също ограничи апетита на местните инвеститори към по-рискови активи.
Войната на Пекин срещу замърсяването на въздуха през зимата принуждава много заводи в северната част на страната да ограничават производството, което допълнително засилва несигурността на фона на ранните признаци за забавяне на ръста на втората най-голяма икономика в света.
Основният индекс на борсата в Шанхай изгуби 0.3%, докато хонконгският Hang Seng се понижи с 0.35%. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 0.2%.
Японският индекс Nikkei губи 0.3%, докато австралийският основен индекс на практика остана без промяна, а южнокорейският KOSPI добави 0.3%.
Вчера индексите на Уолстрийт отстъпиха от рекордните си нива, след спад в цената на акциите на фармацевтичната компания Merck и след появилата се информация, че управляващите в САЩ обсъждат постепенно намаляване на корпоративните данъци, а не понижение изведнъж.
Доларът се търгува близо до 10-дневното дъно от 113.02 йени, което достигна вчера.
Доларът изгуби около 0.4% спрямо йената вчера - на фона на предпазливото поведение на инвеститорите след новината, че на бившия ръководител на предизборния щаб на Тръмп - Пол Манафорт, са повдигнати обвинения.
Срещу Манафорт и Рик Гейтс бяха повдигнати обвинения за пране на пари.
Щатската валута също бе подложена на натиск, след като лихвите по държавните облигации се понижиха на фона на появилата се информация, че Тръмп вероятно ще назначи Джером Пауъл за следващия председател на Федералния резерв.
Лихвата по 30-годишните щатски държавни облигации се понижи до най-ниското си ниво от седмица, след като Bloomberg цитира министъра на финансите Стивън Мнучин, който заяви, че правителството не очаква голямо търсене на облигации с по-дълъг падеж.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се стабилизира на ниво от 94.596 пункта, след като вчера отстъпи от тримесечния си връх от 95.150 пункта.
Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1635 спрямо долара. Вчера еврото отстъпи от тримесченото дъно от 1.1574, достигнато в петък.
Европейските пазари получиха подкрепа вчера, след като социологическо проучване показа, че подкрепата за независимостта на Каталония намалява, което пък намали опасенията на инвеститорите около отделянето на областта от Испания.
Цените на петрола се задържаха точно под върховете си от последно време, след като бяха подкрепени от очакванията, че ограниченията в производството ще бъдат продължени и след март.
Петролът от сорта брент губи 0.05%, до 60.87 долара за барел, след като вчера нарасна до 61 долара, което бе най-високото ниво от юли 2015 г.
Цената на щатския лек суров петрол се понижи с 0.2%, до 54.05 долара за барел, след като преди това докосна 54.46 долара, което бе най-високото й ниво от края на февруари.