Затишие при азиатските акции преди данните за заетостта в САЩ
Азиатските акци си поеха въздух днес, след като инвеститорите посрещнаха предпазливо плановете на републиканците в САЩ за огромни данъчни намаления и в същото време привестваха назначаването на трезвомислещ центрист начело на най-влиятелната централна банка в света.
Акциите на Apple поскъпнаха до нови върхове, след като компанията прогнозира че продажбите й по време на празниците ще са по-големи от очаквнията на пазара.
Фючърсите на щатския технологичен индекс Nasdaq нарастват с 0.3%.
Обемите на търговия в Азия са ниски, защото в Япония днес е празник, а инвеститорите подхождат с традиционната предпазливост преди очакваните по-късно през деня данни за неселскостопанската заетост в САЩ.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.1% и е близо до най-високото си ниво от края 2007 г.
Основният австралийски индекс добави 0.4%, докато китайският индекс на сините чипове CSI300 бележи понижение от 0.5%.
Новината, че един от управителите на Фед, Джером Пауъл, ще бъде новият председател на централната банка, бе приета до известна степен с облекчение, защото той е считан за човек, който ще продължи статуковото.
Във Вашингтон републиканците в Камарата на представителите в Конгреса най-накрая представиха с голямо забавяне плановете за по-сериозни данъчни намаления, които президентът Доналд Тръмп бе обещал.
Щатският индекс Dow Jones вчера нарасна с 0.35% вследствие на силното представяне на банковите акции. S&P 500 и Nasdaq истанаха почти без изменения.
Акциите на строителните компании също поевтиняха на фона на опасенията около заложения в данъчния план таван за отчисления за ипотечни заеми.
Доларът се търгува без проямана спрямо повечето основни валути. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, продължава да се търгува в тесен рейндж около нивото от 94.664 пункта.
Доларът се разменя срещу 114.00 йени, след като нееднократно не успя да пробие съпротивата при 114.28/45.
Не толкова стабилно бе представянето на британския паунд, който поевтиня след като Централната банка на Англия вчера вдигна лихвите си за първи път от десетилетие насам, но заяви, че следващите ходове ще бъдарт “много постепенни ”.
Паундът записа най-големия си еднондевен спад спрямо еврото от октомври миналата година и за последно се разменяше на ниво от 89.19 пенса за евро. Спрямо щатския долар паундът се търгуваше близо до нивото от 1.3070, след като вчера изгуби 1.45%.
На суровинните пазари златото се търгува без промяна на ниво от 1 276.81 долара за тройунция, след като вчера докосна 1 284.10 долара, което бе най-високото ниво от 20 октомври.
Цените на петрола се приближиха отново до двегодишните си върхове на фона на ограниченията в производството, които намалиха предлагането и запасите.
Петролът от сорта брент поскъпна с 23 цента до 60.85 долара за барел. Брентът поскъпна до 61.70 долара за барел в сряда, което бе най-високото ниво от юли 2015 г. Щатският лек суров петрол добави 27 цента към цената си до 54.81 долара за барел, или близо 30% над дъната си от юни.