Мартеницата - в нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО
Мартеницата и по-конкретно културните практики, свързани с 1 март, бяха включени в Списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство, съобщи министерството на културата.
Решението е взето по време на заседанието на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство, проведено в Южна Корея. Номинацията е съвместна на България, Румъния, Молдова и Македония и е вписана в представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството.
„Изработката и носенето на мартеници има дълбоки корени в убежденията на населението в четирите страни-вносителки на кандидатурата. Днес това се явява като запазена и препредавана през поколенията традиция, която всички възприемат и продължават. Носенето и закичването с този символ е свързано с поверията за добруване, за здраве и късмет на всички“, отбелязват от министерството на културата.
Още осем нови елементи бяха добавени вчера към нематериалното културно наследство, съобщава ЮНЕСКО на сайта си. Това са: Ал-Кат Ал-Асири – женска традиционна украса на вътрешните стени в Асир, Саудитска Арабия; традиционният арменски групов танц Кошари; тридицията за приготвяне и споделяне на традиционното азербайджанско ястие долма, символ на културна идентичност; традиционното изкуство за тъкане Шитал Пати в бангладешката област Силхет; ритуалните пътувания в Ла Пас, Боливия, по време на фестивала Аласита; босненската техника за дърворезба „Конджич“; традиционната музика и танц „Заули“ на общността Гуро в Кот Д'Ивоар и поезията и музиката на кубинските земеделци „Пунто“.