Пускат изкуствен интелект по следите на серийните убийци
Към днешна дата едни от най-сложните и плашещи престъпления са серийните убийства. През 20 в. техният брой сериозно нараства, а някои серийни маниаци все още не са заловени.
Съвсем скоро полицията ще има подкрепата на изкуствен интелект, който вече успя да разгадае една загадка.
В търсенето на серийни убийци ще бъде използван алгоритъмът CARMEL, който успя да разшифрова загадъчен ръкопис от 105 страници, датиращ от 18 в. Както съобщава изданието Next Web, изкуственият интелект ще работи по добре известна схера: за да бъде разбран един престъпник, трябва да се мисли като него. Алгоритъмът ще вникне в разсъжденията на човека и ще „прочете мислите му“, за да се улови престъпникът по неговия „почерк“.
В момента алгоритъмът се обучава чрез материали от вече разкрити дела. Архивът се води от 60-те години на 20 в. Една от основните задачи, на които ще бъде научен изкуственият интелект, е историята на убиец с прозвището Зодиак. Той убивал хора в щата Калифорния и в околностите на Сан Франциско. Освен прозвището, нищо повече не се знае за този престъпник. Той сам избира своя псевдоним. Той изпращал в редакцията на местните вестници бележки с това име. Освен това в пликовете били открити 4 криптограми, в които убиецът е зашифровал сведения за себе си. Полицията тогава успява да разгадае само една от тях.
В момента CARMEL чете биографиите и кореспонденцията на стотици хиляди хора, сравнявайки ги с 340-символните криптограми на Зодиака.
Един от изследователите – Томас Хангроув, сам създава сходен алгоритъм, наречен „Проект за борба с убийствата“. По мнението на Томас:
„Всяка година 5000 престъпници избягват наказанието. Поради това нашият алгоритъм работи върху създаването на „карта на неразкритите убийства“, установявайки районите, където най-често се извършват престъпления, чиито виновници не са открити. Алгоритъмът сканира всички данни, до които има достъп ФБР, а след това откроява случаите, в които съвпадат конкретни детайли, характерни за сходните престъпления, извършени от един и същи човек. Нататък данните се нанасят върху карта. От нея става ясно в кои части на града е най-опасно да се пребивава“.